Bratislava 10. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Marko Erd)
 
Opatrenia zamerané na predchádzanie šikanovaniu a sexuálnemu obťažovaniu na pracovisku, na verejných priestranstvách a v rámci politického života v EÚ a boj proti nim sú jednou z tém tohtotýždňového plenárneho rokovania Európskeho parlamentu

Na snímke slovenská europoslankyňa Monika Beňová

Boj proti šikanovaniu a sexuálnemu obťažovaniu na pracovisku musí byť prioritou európskych inštitúcií, národných vlád, ale aj zamestnávateľov či odborových organizácií. To, že sa na Slovensku v porovnaní s inými krajinami o probléme sexuálneho obťažovania na pracovisku verejne hovorí stále pomerne málo, neznamená, že by sa vyskytovalo v menšej miere. Upozorňuje na to poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová. Boj proti šikanovaniu a sexuálnemu obťažovaniu na pracovisku je jednou z tém tohtotýždňového plenárneho zasadnutia EP.
Beňová upozorňuje, že v absolútnej väčšine, až v 90 percentách, sú obeťami sexuálneho obťažovania a diskriminácie ženy. „Sexuálne obťažovanie má pritom závažné a dlhodobé psychické a fyzické dopady na ich zdravie,“ pokračovala Beňová.Takisto pripomenula, že na Slovensku sa v porovnaní s inými krajinami o probléme sexuálneho obťažovania na pracovisku verejne hovorí stále pomerne málo. „To však vôbec neznamená, že by neexistovalo alebo sa aspoň vyskytovalo v menšej miere. Naopak, skúsenosti s takouto formou správania má na Slovensku približne každá druhá žena,“ uviedla europoslankyňa.
Ženy sa zároveň voči nevhodnému konaniu stále veľmi často boja ozývať. „Napriek anonymite podnetov sa obávajú, že by boli postihované od nadriadených, obviňované z narúšania vzťahov na pracovisku, či by dokonca mohli o svoje zamestnanie prísť,“ pokračovala ďalej Beňová. Nenávistné komentáre zamerané voči ženám sa zároveň čoraz častejšie objavujú aj na sociálnych sieťach. „V žiadnom prípade nejde o akúsi nevinnú zábavku, činy súvisiace s obťažovaním nemožno ani v týchto prípadoch nezodpovedne zľahčovať,“ uzavrela.
Opatrenia zamerané na predchádzanie šikanovaniu a sexuálnemu obťažovaniu na pracovisku, na verejných priestranstvách a v rámci politického života v EÚ a boj proti nim sú jednou z tém tohtotýždňového plenárneho rokovania Európskeho parlamentu. Rozprava je dnes, poslanci budú o návrhoch hlasovať v utorok.
 
Príspevok Beňová: To, že sa u nás nehovorí o sexuálnom obťažovaní na pracovisku, neznamená, že sa nedeje zobrazený najskôr Hlavné správy.