Brusel 9. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

Belgický premiér Charles Michel prijal dnes v Bruseli palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása, s ktorým hovoril aj o nelegálnej výstavbe židovských osád na okupovaných palestínskych územiach.

Na snímke palestínsky prezident Mahmúd AbbásNa snímke palestínsky prezident Mahmúd Abbás

Belgická televízia RTBF pripomenula, že ide už o druhé premiérovo vyjadrenie politického postoja k tejto téme po tom, ako sa začiatkom týždňa v Jeruzaleme stretol so zástupcami dvoch mimovládnych organizácií, ktoré otvorene kritizujú izraelskú politiku výstavby nových bytových jednotiek na území Predjordánska.

Tlačová agentúra Belga uviedla, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu ostro kritizoval Michelove stretnutie s ľuďmi z organizácií Breaking the Silence a B’Celem a belgickej vláde odkázal, že by si mala vybrať: buď zmení svoj doterajší postoj, alebo bude pokračovať v doterajšej protiizraelskej politike.

Michel dnes na úrade vlády oficiálne prijal palestínskeho prezidenta, s ktorým hovoril aj o zákone izraelskej vlády z roku 2016, ktorý plánuje rozšíriť výstavbu osád na okupovaných územiach.

Abbás v tejto súvislosti upozornil, že predmetný izraelský zákon spochybňuje medzinárodné postavenie Bezpečnostnej rady OSN.

“Zaviazali sme sa, že predstavíme tento prípad vo všetkých medzinárodných orgánoch a budeme apelovať na medzinárodné súdy, aby sme chránili a bránili našu existenciu na zemi Palestíny,” vyhlásil Abbás v Bruseli.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.