Brusel 15. decembra 2018 (HSP/Sputnik/TASR/AP-Olivier Matthys)
 
Piatkové rokovanie Európskej rady v Bruseli opäť  spustilo vášnivú diskusiu o prerozdeľovaní migrantov. Belgický premiér Charles Michel odpálil nálož, keď vyhlásil, že krajinY višegrádskej štvorky musia ukázať solidaritu ohľadom otázky migrácie, inak pôjdu preč zo Schengenu

Na snímke belgický premiér Charles Michel

Na summite lídrov európskych krajín politici nenašli spoločnú reč ohľadom reformy azylového systému. Počas rokovaní znovu zazneli slová o pokrytectve krajín, ktoré prijímajú finančné prostriedky z EÚ a využívajú výhody schengenského priestoru, ale odmietajú solidárnosť štátom, ktoré na migračnú krízu najviac trpia.
“Nie je možné, aby niektoré krajiny považovali EÚ za bankomat, z ktorého môžu dostávať podporu na svoj hospodársky rozvoj, ale zároveň odmietali princíp solidarity v otázke migrácie,” pálil ostrými belgický premiér Charles Michel.
Belgický premiér v piatok štáty višegrádskej štvorky vôbec nešetril. Došlo aj k vyhrážaniu, že ak nezmenia svoj postoj k migrácii, čaká ich možno aj vylúčenie zo Schengenského priestoru.
“Tým, že tvrdohlavo, opakovane a systematicky odmietajú preukázať aspoň minimálnu solidaritu, otvárajú automaticky politickú diskusiu o schengenskom priestore, v skutočnosti práve otvárajú otázku ich vlastného zotrvania v schengenskom priestore,” povedal.
Ako uviedol belgický politik, jeho postoj podporuje stále viac a viac ľudí pri rokovacom stole.
Premiér Andrej Babiš, ktorý sa rokovania zúčastnil, však takéto vyhrážky označil za nezmyselné. “Táto diskusia bola veľmi napätá a ja som počas nej uviedol, že návrhy sú pre nás neprijateľné,” uviedol.
“Podľa nás je riešenie migračnej krízy mimoeurópske. Je to o dohode s tranzitnými štátmi a o Marshallovom pláne pre africké štáty,” vyhlásil Babiš na tlačovom brífingu.
 
Príspevok Belgický premiér pohrozil Česku: Zmeňte postoj k migrácii alebo vás vylúčime zo Schengenu zobrazený najskôr Hlavné správy.