Brusel 31. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:Koen Geens Twitter)
 
Belgický minister spravodlivosti Koen Geens vo štvrtok oznámil, že neodstúpi zo svojej funkcie napriek výzvam, aby tak urobil po útokoch dočasne prepusteného trestanca, ktoré si vyžiadali životy štyroch ľudí.

Na snímke Koen Geens

Podľa jeho vyjadrenia na pôde parlamentu, ktoré citovala agentúra AP, “je vytrvať, keď idú veci ťažko, niekedy ťažšie, ako sa jednoducho vzdať”.
Útočník identifikovaný ako Belgičan Benjamin Herman zabil v utorok v meste Liege dve policajtky a náhodného okoloidúceho. Podľa vyšetrovateľov všetko nasvedčuje tomu, že išlo o teroristický útok. K činu sa medzitým prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.
Ešte v noci na utorok zavraždil Herman jedného muža v meste On na juhu Belgicka.
Hermana zastrelili po útoku v Liege zásahové jednotky v blízkosti strednej školy, kde vzal jednu zo zamestnankýň za rukojemníčku. Vláda následne priznala, že meno útočníka sa nepriamo spomínalo v dvoch správach o radikalizácii.
Herman, narodený v roku 1982, mal záznamy v registri trestov, vrátane krádeže, napadnutia a drogových trestných činov. Väznicu opustil v pondelok na dvojdňovú priepustku.
 
Príspevok Belgický minister spravodlivosti odmieta odstúpenie po útokoch trestanca zobrazený najskôr Hlavné správy.