Brusel 22. marca  2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Didier Lebrun)

Belgický kráľ Filip vyzval dnes svojich spoluobčanov na humánny prístup, vzájomný rešpekt a pochopenie. Jeho apel zaznel počas odhaľovania pamätníka obetiam vlaňajších teroristických útokov

“Drahé rodiny, nikto nemôže pochopiť vaše utrpenie,” prihovoril sa kráľ Filip na začiatku rodinám, ktoré prišli počas útokov o blízkych. Prejavil im sústrasť a pochopenie a sľúbil, že im úrady poskytnú potrebnú podporu.

Na snímke sprava belgický kráľ Filip a kráľovná Matilda

“Na násilie ste reagovali dôstojnosťou a na teror ste zareagovali odvahou. Idete nám príkladom,” vzdal poctu pozostalým belgický panovník.

Zdôraznil, že Belgicko si vzalo z atentátov ponaučenie a prijalo nevyhnutné opatrenia v medziach zákona, aby k podobným udalostiam nedochádzalo. Poďakoval bezpečnostným zložkám, ktoré chránia občanov a prenasledujú zločincov, ktorí boli do vlaňajších útokov zapletení.

“Som presvedčený o jednej veci: je na nás všetkých, aby sme spravili našu spoločnosť humánnejšou a spravodlivejšou. Naučme sa načúvať jeden druhému a navzájom sa rešpektovať,” povedal kráľ na záver. Celý prejav predniesol vo flámčine a francúzštine, poslednú časť zopakoval aj v angličtine.

Po vystúpeniach panovníka a ďalších rečníkov belgický premiér Charles Michel za zvuku kráľovského orchestra odhalil pamätník, ktorý pripomína teroristické útoky z 22. marca 2016. Autorom pomníka z nerezovej ocele je sochár Jean-Henri Compere.

Leštená nerezová oceľ zrkadlí zmeny počasia. Podľa umelca to má symbolizovať, že Belgicko utrpelo pri útokoch ujmu, ale spamätalo sa a odmietlo nahradiť dialóg a nádej násilím.

Po odhalení pamätníka k nemu zložil veniec kráľ Filip a zaznela európska hymna, teda zhudobnená Óda na radosť Friedricha Schillera, a belgická hymna “Brabanconne”.

Napoludnie mali Bruselčania vzdať poctu obetiam pred budovou Burzy v centre mesta. Popoludní bude nasledovať pietny občiansky pochod, na ktorom by sa malo zúčastniť niekoľko tisíc ľudí. O 18.00 h odslúži na úmysel obetí omšu kardinál Jozef De Kesel v Katedrále sv. Michala a Guduly.

Regionálna bruselská vláda na žiadosť príbuzných obetí vysadila v lesoparku na juhu mesta kruhovú aleju 32 pozostávajúcu stromov. Aleja symbolizuje počet obetí vlaňajších bombových útokov na stanicu metra a bruselské letisko Zaventem. V piatok sa pri aleji uskutoční pietna spomienka za účasti príbuzných obetí útokov.

Presne pred rokom, 22. marca 2016, na bruselskom letisku Zaventem a stanici metra Maelbeek prišlo pri samovražedných bombových útokoch troch teroristov o život 32 ľudí.