Brusel 18. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Belgická Komisia pre poskytovanie finančnej pomoci obetiam úmyselného násilia doteraz vyplatila 1,5 milióna eur osobám zasiahnutým teroristickými útokmi v Bruseli z 22. marca 2016
Ilustračné foto

Televízna stanica RTBF informovala s odkazom na údaje, ktoré zverejnilo dnes belgické federálne ministerstvo spravodlivosti, že uvedený orgán dostal v roku 2016 celkove 336 žiadostí o poskytnutie finančnej pomoci, súvisiacich s útokmi na bruselskom letisku Zaventem a na stanici metra Maalbeek/Maelbeek. Tieto bombové útoky si vyžiadali dokopy 32 obetí na životoch a desiatky ľudí utrpeli vážne zranenia.
Komisia z týchto 336 žiadostí zareagovala na 150 najnaliehavejších prosieb o finančnú pomoc, ktorá sa vyšplhala na sumu 1,5 milióna eur. Prvé platby sa uskutočnili už v júli 2016.
“Komisia reagovala na naliehavé potreby najviac postihnutých obetí. Bola schopná prideliť určené sumy dokonca ešte pred vyplatením zo strany poisťovní,” uvádza sa v dokumente ministerstva spravodlivosti.
Belgický federálny parlament v máji 2016 jednomyseľne prijal návrh nového zákona o finančnej pomoci pre obete úmyselného násilia. Podľa tejto legislatívy sa strop hlavnej pomoci pre obete terorizmu zvýšil z pôvodných 62.000 na 125.000 eur. Poslanci takisto odobrili návrh zvýšiť strop naliehavej pomoci z 15.000 na 30.000 eur.
Novoprijatý zákon taktiež umožňuje poskytovať širšiu pomoc príbuzným zranených osôb, ktoré sa stali obeťami úmyselného násilia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.