Brusel 5. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)

Belgicku sa v priebehu marca podarilo poslať 135 “nelegálnych zločincov” z väzenských zariadení na svojom území do väzenia v ich domovských krajinách. Povedal to dnes štátny tajomník pre azylovú a migračnú politiku Theo Francken.

Ilustračné foto

Tlačová agentúra Belga v tejto súvislosti informovala, že Francken, ktorý je členom konzervatívnej strany Nová flámska aliancia (N-VA) vyčíslil súhrnný počet rokov, o ktoré v prípade zločincov z cudziny “oslobodil” belgické väznice – 135 väzňov z cudziny bolo spoločne odsúdených na 3453 mesiacov za mrežami, čo predstavuje takmer 288 rokov.

Francken pripomenul, že medzi troch najprísnejšie potrestaných zločincov, ktorí si budú odpykávať zvyšok trestu v domovskej krajine, patrí občan Jordánska (200 mesiacov za pokus o vraždu a ozbrojený útok), jeden Maročan (144 mesiacov za výrobu drog) a jeden Alžírčan (141 mesiacov za zločiny spojené s prostitúciou a drogami).

Dostupné štatistiky podľa Franckena naznačujú rozdiel v prístupe k väzneným zločincom z cudziny medzi ním a jeho predchodcom vo funkcii Melchiorom Watheletom zo stredoľavej frankofónnej strany Humanistické demokratické centrum (cdH). Upozornil, že kým v roku 2012 došlo k vydaniu 112 zahraničných zločincov, on v januári tohto roku poslal do väzení v domovských krajinách 109 zločincov a v marci to bolo ešte viac.

“Vrátili sme viac zločincov v priebehu troch mesiacov ako môj predchodca Melchior Wathelet za celý rok,” uviedol Francken v kritickom odkaze na svojho ľavicového predchodcu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.