Brusel 13. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Belgicko navrhlo prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi návštevu dvoch amerických vojenských cintorínov na svojom území

Tie ešte nijaký americký prezident nenavštívil. Ponuku dostal pri príležitosti účasti na schôdzke lídrov členských štátov NATO, ktorá bude 25. mája v Bruseli.

Donald Trump Foto:Carlos Osorio

Ak Trump ponuku prijme, bude vôbec prvým prezidentom USA, ktorý navštívi americké vojnové cintoríny pri východobelgickom meste Liege. Informovala o tom belgická televízia a rozhlas RTBF. Cintoríny v Neuville-en-Condroz a Henri-Chapelle sú venované americkým vojakom, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny.

Okresy, kde sa cintoríny nachádzajú, odoslali do USA oficiálne pozývacie listy. Hoci Washington ešte ponuku neodobril, pozvanie berie vážne. Odohrali sa už dve prípravné bezpečnostné porady a predstavitelia USA obe miesta osobne navštívili. Pozvanie na návštevu cintorínov je jeden z viacerých návrhov, ktoré Belgicko ponúklo Trumpovi počas jeho návštevy.

Veľvyslanectvo USA v Belgicku zatiaľ návštevu cintorínov nepotvrdilo. Oficiálny program prezidentovej návštevy predstaví Biely dom.

RTBF dodala, že po summite NATO Trump odletí na Sicíliu, kde sa bude konať stretnutie zoskupenia G7. Belgická televízia predpokladá, že Trump by mohol navštíviť americké vojenské cintoríny okolo 29. mája, keď si USA pripomínajú amerických vojakov, ktorí padli v boji.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.