Belgicko 28. februára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP- Visar Kryeziu)
 
Odvolací súd v Belgicku v stredu zrušil decembrové rozhodnutie vlády, ktoré by prinútilo európsku krajinu k repatriácii dvoch žien zo Sýrie, ktorí sa pripojili k Islamskému štátu. Informácie priniesol porál Breitbart

Iluistračné foto

Toto rozhodnutie je zlou správou pre Bushru Abuallala (25) a Tatianu Wielandt (26), z ktorých má každá tri deti vo veku do šesť rokov a ich otcovia sú členmi teroristickej organizácie.
Rozhodnutie však ponecháva otvorené dvere na repatriáciu detí, s čím obe matky podľa Washington Post súhlasia.
Vláda sa pokúsi “o návrat deti mladších ako 10 rokov,” uviedol vo vyhlásení minister spravodlivosti Koen Geens. “Deti nemôžu byť obviňované z konania svojich rodičov.”
Rozhodnutie odvolacieho súdu zrušilo decembrové rozhodnutie, ktoré nariadilo krajine repatriovať matky a ich deti z utečeneckého tábora v severnej Sýrii na vlastné náklady. Nedodržanie tejto požiadavky do 40 dní by znamenalo pokutu vo výške 5 715 USD za dieťa za deň.
Toto rozhodnutie, ktoré sa vsťahuje len na dve matky, bolo vydané, kvôli obavám z toho, že by ich návrat prilákal ľudí v podobnej situácii. Od roku 2013 odišlo z Európy viac ako 400 dospelých, aby sa pripojili k organizáciám, ako je Islamský štát, alebo k teroristickým skupinám, ktoré niekoľkokrát zaútočili na flámsky hovoriacu krajinu. Počas jedného z takýchto bombových útokov roku 2016 zomrelo  32 ľudí a stovky ľudí sa zranilo.
 
Príspevok Belgicko nemusí repatriovať džihádistické ženy zo Sýrie zobrazený najskôr Hlavné správy.