Brusel 14. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)
 
Belgický minister vnútra Jan Jambon predstavil v pondelok nové opatrenia vlády proti migrantom tranzitujúcim cez krajinu, ktorých súčasťou budú aj policajné kontroly vo vlakoch smerujúcich do a z Bruselu. Uviedla to agentúra Belga.

Ilustračné foto

Cieľom dodatočných opatrení je niekoľkokrát týždenne – s pomocou špeciálnych tímov – kontrolovať spoje najčastejšie využívané prevádzačmi. Ide hlavne o spoje medzi Bruselom a pobrežím Severného mora, ale aj o ďalšie linky, napríklad medzi Francúzskom a západným Flámskom.
Podľa hovorcu ministerstva vnútra Oliviera Van Raemdoncka úrady chcú rozbiť “obchodný model”, ktorý využívajú pašeráci ľudí z bruselskej železničnej stanice Gare du Nord. Tranzitujúcim migrantom pomáhajú, aby sa vlakmi dostali do blízkosti parkovísk nachádzajúcich sa pri hlavných cestách do Spojeného kráľovstva. Rezort vnútra v tejto súvislosti upozornil, že takzvaní “transmigranti” väčšinou nevedia o nebezpečenstvách a ťažkostiach, ktoré ich čakajú pri pokusoch o prekročenie Lamanšského prielivu.
Ministerstvo sa rozhodlo posilniť policajné kontroly aj v blízkosti parkovísk, kde migranti oslovujú šoférov kamiónov za účelom ich prepašovania na britské územie.
Ďalšie akcie budú zamerané na užšiu koordináciu medzi federálnou a miestnou políciou v provinciách, ktoré sú najviac vystavené prílevu migrantov. Okrem toho sa zintenzívnia konzultácie medzi políciou a lokálnymi prokuratúrami s cieľom zhromaždiť čo najviac informácií o fungovaní sietí pašerákov.
Na týchto opatreniach sa bude podieľať aj Úrad pre cudzincov, ktorý v uzavretých centrách pre migrantov prioritne vyčlení kapacity na umiestnenie tranzitujúcich migrantov, zadržaných políciou.
Nové opatrenia budú výsledkom medzirezortnej spolupráce, keďže ministerstvá vnútra a spravodlivosti vypracujú spoločný obežník, ktorý bude obsahovať jasné, praktické a zjednodušené pokyny pre vykonávanie policajných zásahov voči tranzitujúcim migrantom. Minister Jambon v tejto súvislosti vyzval starostov všetkých miest, aby spolupracovali s federálnou vládou.
 
Príspevok Belgicko chystá ráznejšie opatrenia proti tranzitujúcim migrantom zobrazený najskôr Hlavné správy.