Brusel 20. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)

Bezpečnostné opatrenia na vianočných trhoch v Belgicku sú dostatočné a po teroristickom útoku v Berlíne ich netreba posilňovať, vyhlásil dnes v belgickom Radio 1 tamojší minister vnútra Jan Jambon. Primátor Bruselu Yvan Mayeur v pondelok večer vyzval políciu a organizátorov vianočných trhov, aby preverili bezpečnostné opatrenia a prípadne ich upravili

Ilustračné fotoIlustračné foto

“Aj bez udalostí v Berlíne sme vedeli, že riziko útoku stále existuje,” uviedol minister Jambon. Vyhlásil, že bezpečnostnú situáciu neustále vyhodnocuje a v spolupráci s krízovým štábom je pripravený prijať dodatočné opatrenia, ak to bude nevyhnutné. Ochrana obyvateľov na vianočných trhoch podľa neho v prvom rade spočíva na pleciach miestnej polície, ktorá dobre pozná prostredie podujatí.

Belgický minister kondoloval svojmu nemeckému rezortnému kolegovi Thomasovi de Maizierovi a ponúkol mu pomoc pri vyšetrovaní útoku. “Belgická a nemecká polícia spolu nedávno komunikovali práve o opatreniach na vianočných trhoch,” citoval Jambonove vyjadrenia belgický denník Le Soir.

Polícia a organizátori trhov v Bruseli preverili tamojšie bezpečnostné opatrenia a vyhodnotili ich ako dostatočné. Zmenila sa len jedna vec: pri núdzovom východe z trhov bude po novom stáť vozidlo polície. Informáciu priniesla belgické televízia a rozhlas RTBF.

Belgické úrady už pred útokom v Berlíne vzali do úvahy možnosť útoku kamiónom v nadväznosti na podobný masaker, ktorý v júli otriasol francúzskym mestom Nice. Zradikalizovaný islamista tam vtedy kamiónom úmyselne zrazil 86 ľudí. Na bruselských vianočných trhoch hliadkujú policajti a vojaci. Radnica uistila občanov, že trhy sú dostatočne zabezpečené.

Pri pondelňajšom teroristickom útoku na vianočných trhoch v berlínskej štvrti Charlottenburg zahynulo 12 ľudí a ďalších päť desiatok utrpelo zranenia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.