Brusel 30. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)
 
Vyšetrovanie utorkového útoku v belgickom meste Liege sa teraz sústreďuje na zisťovanie, či útočník konal sám. Informovala o tom hovorkyňa belgickej federálnej prokuratúry Wenke Roggenová.

Policajt sa pozerá na kvety na mieste streľby

Uviedla, že belgické úrady prípad vyšetrujú ako “teroristickú vraždu” a pokus o teroristickú vraždu.
Útok v Liege si vyžiadal tri obete na životoch – dve policajtky a jedného okoloidúceho. Útočníka neskôr zastrelili zásahové jednotky v blízkosti strednej školy, kde vzal jednu zo zamestnankýň za rukojemníčku.
Roggenová dodala, že z prvých zistení vyplýva, že útok by mohol “byť teroristickým atentátom” – aj vzhľadom “na spôsob jeho spáchania, na ktorý na internete pravidelne vyzýva Islamský štát”.
Prokuratúra v tejto súvislosti spresnila, že páchateľ počas útoku niekoľkokrát zakričal Alláhu akbar (Boh je veľký) a v minulosti bol v kontakte so zradikalizovanými osobami. Informácie o týchto kontaktoch sú z rokov 2016 a 2017 a pochádzajú od federálnej polície v Liege a tajnej služby, ale odvtedy neboli potvrdené.
Federálna prokuratúra okrem toho potvrdila, že Benjamin Herman je podozrivý aj vraždy, ktorá bola spáchaná v noci z pondelka na utorok v meste On. Tento prípad sa zatiaľ vyšetruje osobitne.
Benjamin Herman mal od pondelka od 07.00 h SELČ povolenú vychádzku mimo väznice v meste Marche-en-Famenne, kam sa mal vrátiť v utorok o 19.30 h SELČ.
 
Príspevok Belgickí vyšetrovatelia sa snažia zistiť, či útočník z Liege konal sám zobrazený najskôr Hlavné správy.