Brusel 19. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)

Jeden zo zadržaných radikálov, ktorí sú podozriví z plánovania teroristického útoku vo Francúzsku, bol predmetom vyšetrovania belgických úradov. Dvoch radikálov zadržala francúzska polícia v utorok v Marseille a v ich byte našla výbušniny a zbrane.

Ilustračné foto

Clémenta B., mladšieho zo zadržaných mužov, vyšetrovali belgické úrady a chceli ho predvolať na výsluch, uviedla dnes belgická federálna prokuratúra. Sudca špecializovaný na terorizmus sa ho pokúšal s francúzskymi úradmi nájsť, keďže podľa dostupných informácií už od roku 2015 nežil v Belgicku. Informoval o tom belgický denník Le Soir.

Francúzsky prokurátor Francois Molins v utorok vyhlásil, že Clément B. “bol v kontakte s belgickým džihádistickým hnutím” a spolu Mahiedinom M. pripravovali “bezprostredný násilný čin na francúzskom území”.

V byte podozrivých v Marseille polícia našla strelné zbrane, tri kilogramy výbušniny TATP a vlajku takzvaného Islamského štátu (IS). Výbušninu TATP použili aj páchatelia teroristických útokov v Paríži z novembra 2015 a vlaňajších útokov v Bruseli.

Mahiedin M. sa podľa bezpečnostných služieb pokúsil zaslať členom skupiny Islamský štát (IS) videonahrávku, na ktorej im sľubuje vernosť alebo sa prihlasuje k zodpovednosti za útok. Vlani v jeho byte našli vlajku IS a džihádistické materiály, uviedol francúzsky denník Le Figaro.

Oboch podozrivých polícia hľadala už od minulého týždňa predpokladajúc, že sa nachádzajú na juhovýchode Francúzska. Keďže mal prezidentský kandidát Francois Fillon minulý týždeň v piatok predvolebný míting na juhu krajiny meste Montpellier, polícia ho začala dôkladnejšie chrániť. Informoval o tom francúzsky denník Le Monde.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.