Brusel 17. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)
 
Belgická federálna prokuratúra umiestnila do väzby 22-ročného muža žijúceho v obci Zonhoven v provincii Limbursko, pretože plánoval teroristický útok v Holandsku a pravdepodobne aj v Belgicku. Uviedla to v utorok tlačová agentúra Belga.

Ilustračné foto

Semir M., ako mladého muža označila prokuratúra, bol prepustený na slobodu v januári tohto roku po vypršaní svojho prvého trestu za teroristické činy. Odsúdili ho minulý rok – na tri roky väzenia – za kontakty s teroristickou skupinou Islamský štát a preto, že prekladal z arabčiny propagandistické články tejto organizácie. Podľa vyšetrovateľov sa Semir M. chystal navštíviť Sýriu, kde islamistickí povstalci bojujú proti vláde Bašára Asada.
Súd jeho predčasné prepustenie zdôvodnil jeho nízkym vekom a vyjadril nádej, že mladík má šancu urobiť niečo pozitívne vo svojom živote. Podľa Belgy však Semir M. ani po prepustení z väzenia nezmenil svoje správanie. Federálna prokuratúra potvrdila, že plánoval útok na území Holandska a pravdepodobne aj v Belgicku, jeho útočné plány však boli iba v zárodku.
 
Príspevok Belgická polícia zatkla mladíka, ktorý plánoval útoky v Holandsku a v Belgicku zobrazený najskôr Hlavné správy.