Brusel 4. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Virginia Mayo)

Belgická polícia bude mať čoskoro možnosť používať pri svojich zásahoch tzv. telové videokamery (bodycams). Podľa tlačovej agentúry Belga to dnes potvrdila kancelária federálneho ministra vnútra Jana Jambona.
Ilustračné foto

Príslušný návrh zákona minulý rok prijala federálna vláda. Ako však pripomenula Belga, policajti budú môcť používať tento typ kamier až po tom, ako o tom informujú osoby prítomné na mieste zásahu, a iba počas trvania policajnej akcie.
Predseda najsilnejšej politickej strany v Belgicku, Novej flámskej aliancie (N-VA), a starosta Antverp Bart de Wever v nedeľu pre televíznu stanicu VTM uviedol, že tento typ kamier by mala polícia dostať “čo najrýchlejšie”. Upozornil v tejto súvislosti na incident, ku ktorému došlo v piatok (1.9.) neskoro večer v antverpskej štvrti Borgerhout a počas ktorého boli dvaja policajti zranení v súboji so skupinou asi 150 mladých ľudí.
Kancelária ministra vnútra dnes potvrdila, že zákon o telových videokamerách pre policajtov už schválila rada ministrov a pred odoslaním do parlamentu ho ešte skúma Štátna rada.
Belgický kriminológ Brice De Ruyver v tejto súvislosti vyhlásil, že telové kamery môžu byť užitočné v zmysle poskytovania dôkazov pri policajných zásahoch, a dodal, že zároveň môžu slúžiť ako užitočný učebný materiál pri odbornej príprave budúcich policajtov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.