Brusel 1. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Steve Helber)

Belgická armáda bude mať od roku 2018 k dispozícii 24 robotických minilietadiel bez ľudskej posádky, takzvaných dronov. Personál na ich obsluhu už absolvoval odborný výcvik v Spojených štátoch, informovala vo štvrtok večer belgická televízna stanica RTBF
Ilustračné foto

Ozbrojené sily Belgicka dostali do výbavy prvé bezpilotné lietadlo – typu B-Hunter – v roku 1998. Po takmer dvadsiatich rokoch je situácia iná. Belgické ministerstvo obrany v roku 2017 spolu s obranným rezortom Luxemburska zakúpili osem bezpilotných lietadiel typu Raven (Havran) v hodnote 4,5 milióna eur.
Drony s hmotnosťou 2,1 kilogramov merajú 90 centimetrov a majú rozpätie krídiel 1,4 metra. Môžu lietať pri maximálnej rýchlosti 80 km/h po dobu 60 až 90 minút vo výške od 30 do 150 metrov.
RTBF pripomenula, že robotické bezpilotné lietadlá nie sú vybavené zbraňovými systémami a budú slúžiť len na prieskum a monitorovanie situácie v teréne v reálnom čase za účelom prípravy skutočnej bojovej operácie.
Belgický minister obrany Steven Vandeputte označil letku dronov za “oči na nebi” a dodal, že bezpilotné lietadlá poslúžia ako “nevyhnutný nástroj” pre belgické jednotky pôsobiace v rámci medzinárodných operácií v Afganistane, Iraku alebo na Mali.
Letka 24 dronov bude mať sídlo v Heverlee v provincii Flámske Brabantsko. Spadať bude pod prápor ISTAR, ktorého viacerí členovia už absolvovali výcvik na riadenie dronov v Spojených štátoch.
Prvé nasadenie dronov pod kontrolou belgickej armády je naplánované na začiatok roka 2018.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.