Brusel 2. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)

Belgická prokuratúra dnes oznámila, že podozrivého v prípade útokov v Paríži z roku 2015 obvinila z toho, že bol vodcom extrémistickej bunky, ktorá zabila 130 ľudí.
Tridsaťročný belgický občan Yassine Atar čelí obvineniu z “teroristických vrážd” a z toho, že “riadil aktivity teroristickej skupiny”.
Ilustračné foto

Federálna prokuratúra uviedla, že sudca rozhodol o ponechaní muža vo väzbe na jeden mesiac. Prípady podozrivých extrémistov sa v Belgicku prerokúvajú pravidelne každý mesiac až do začatia ich súdneho procesu, takže jednomesačné obdobia väzby sú takmer vždy predlžované.
Prokuratúra odmietla poskytnúť viac informácií. Atara zatkli 27. marca 2016, päť dní po tom, ako samovražední bomboví atentátnici zaútočili na letisko a stanicu metra v Bruseli a zabili tam 32 ľudí.
Atar bol aj bratrancom dvoch z týchto bruselských bombových útočníkov – bratov Ibrahima a Khalida Bakraouiovcov. Je tiež bratom jedného z predpokladaných organizátorov parížskych útokov, Oussamu Atara.
K zodpovednosti za útoky z 13. novembra 2015 v Paríži sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS), ktorej členovia zaútočili na rockový koncert v klube Bataclan, na národný futbalový štadión a životom hýriace kaviarne na chodníkoch. Zranenia vtedy utrpeli stovky ľudí.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.