Brusel 30. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)

Každý rok si sám spíli stromy, kmene spracuje a pripraví palivové drevo na zimu. Belgičan Serge Gurnade sa v úlohe pilčíka týmto spôsobom každý rok oddáva svojmu koníčku a pohyb v prírode by nevymenil za nič iné.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Hoci snehu v Belgicku ešte takmer niet, mráz už neúprosne zalieza do kostí. Stromy dávno odhodili listy, príroda sa utíšila. Práve teraz je ideálny moment na spílenie stromu na palivové drevo.

Netreba to hovoriť Sergeovi Gurnadovi z mestečka Nandrin na východe Belgicka, ktorý si sám kurivo pripravuje už roky. Aj tento rok si vybavil potrebné povolenia a vybral sa do lesa. Pohrúženého do práce ho zastihli reportéri belgickej televízie a rozhlasu RTBF.

Serge má pilčícku techniku v malíčku, čo mu prácu uľahčuje. “Na tejto parcele je približne 600 stromov určených na spílenie, k zemi ich všetky pošlem ja,” uviedol vitálny dôchodca. Kmene rozdelí na menšie časti, poštiepa ich a po vyschnutí je drevo pripravené do pece.

Serge sa rozhodol pripravovať si palivové drevo sám najmä z finančných dôvodov. “Štiepané, pripravené drevo je drahé. Ak si to spravíte sami, stojí vás to o polovicu menej,” vysvetlil.

Priznal ale aj to, že jednoducho miluje pohyb v lese. “Vidíte okolo seba vtáčiky a ďalšie zvieratá,” dodal dôchodca, ktorý je v lese každý týždeň už 35 rokov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.