Bratislava 13. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR-Marko Erd)
 
Andrej Babiš a Viktor Orbán napriek kritike zo strany médií majú medzi svojimi občanmi značnú popularitu. Slovenský poslanec Miroslav Beblavý (Spolu) prichádza s vysvetlením prečo je tomu tak. Postupy menovaných politikov by si mala osvojiť aj súčasná vláda na čele s Petrom Pellegrinim (Smer-SD)

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini s predsedom vlády Českej republiky Andrejom Babišom

„O peniazoch je to vždy až v prvom rade – hovorí staré príslovie. Napadlo mi pri vysvetľovaní Babišovej a Orbánovej popularity. Politický úspech českého a maďarského premiéra býva často spájaný s témou migrantov či perfektne naolejovanými marketingovými kampaňami. Určite by som ani jedno nepodceňoval, ale prečo nikto nehovorí o platoch a životnej úrovni. Len za posledné dva roky narástli v oboch krajinách priemerné mzdy – pri prepočte na eurá – o 21 až 22 percent. To sú skoky, o ktorých sa nesníva zvyšku Európskej únie a určite nie ľuďom na Slovensku,“ vysvetľuje v úvode svojho komentára Beblavý.
Pripomína, že náš nárast miezd bol od parlamentných volieb polovičný, konkrétne 11 percent. „Ešte v roku 2016 bol rozdiel medzi priemerným zárobkom u nás a v Česku sto eur mesačne, dnes je to dvojnásobok. Výsledkom je, že 800-tisíc Čechov išlo minulý rok len do Chorvátska, o ostatných dovolenkových destináciách ani nehovorím.“
Parlamentná strana Smer predáva médiám príbeh úspešnej slovenskej ekonomiky. „Mzdy rastú, nezamestnanosť klesá, buďme spokojní. Lenže ľudia nie sú hlúpi. Nemusia poznať štatistiky o polovičnej českej a maďarskej nezamestnanosti a dvojnásobne rýchlejšom raste platov, aby im tu niečo nesedelo,“ upozorňuje Beblavý.
Ľudia žijú v regiónoch, kde kvôli slušnej životnej úrovni stále odchádzajú robiť do zahraničia, prípadne muži ale aj ženy týždenne cestujú za prácou na západ Slovenska. Ľudia „vidia v správach, že keď opatrovateľky chcú 700 eur čistého, minister práce odpovie, že to je úplne nereálne. To by sa nedialo v krajine, ktorá naozaj hospodársky funguje,“ dodáva.
Ficove sociálne balíčky sa často označujú za príklad vynikajúceho politického marketingu. Podľa Beblavého je to prejav zúfalstva hoci zároveň dodáva: „aj Babiš či Orbán robia, samozrejme, podobné populistické ťahy, ale nie sú od nich zďaleka tak politicky závislí. Keď ľudia dostávajú každý mesiac viac na účet, nemusia vládnuci politici vymýšľať, ako posledné euro z rozpočtu rozdať na lyžiarske zájazdy. Sú populárni aj bez toho.“
A preto by podľa Beblavého nebolo na škodu, aby sa súčasná vláda na čele s Petrom Pellegrinim naučila vytvárať vyššie mzdy a nižšie odvody.
 
 
Príspevok Beblavý vysvetlil, prečo Orbánovi s Babišom ide karta. Ich postupy by si mal osvojiť aj Pellegrini zobrazený najskôr Hlavné správy.