Bratislava 24. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Podporovateľov Roberta Mistríka ako ich vysnívaného budúceho prezidenta SR zjavne negatívne prekvapili výsledky nedávnych prognóz, najmä výsledok sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, o ktorom si ešte nedávno mysleli, že nemôže ohroziť ich kandidáta s maximálnym možným rozpočtom na kampaň 600-tisíc eur (s podporou strany SaS a firmy Eset). Harabin však už teraz prekročil hranicu podpory 25 %. Beblavý na to reagoval a okrem iného označil Hrabina za “symbol bezprávneho štátu”.

Na snímke líder strany Spolu a nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý

Začiatkom týždňa sme publikovali najnovšie prognózy v súvislosti s prezidentskými voľbami 2019 podľa volebného modelu Ktovyhravolby.sk (viac v článku). Lídrom je podľa prieskumov a kurzov stávkových kancelárií jeden zo zakladateľov strany SaS Robert Mistrík, ktorý má už od jari po celom Slovensku rozmiestnené billboardy, napriek tomu, že sa oficiálna kampaň ešte nezačala. Odborníci na základe dostupných dát usúdili, že jeho pravdepodobnosť stať sa prezidentom je 28,9 %.
Štefan Harabin má podľa modelu pravdepodobnosť stať sa hlavou štátu 25 %. Potom nasleduje právnička Zuzana Čaputová zo slniečkarskej strany Progresívne Slovensko so ziskom 14,5 %. Milan Krajniak zo Sme rodina má 9,2 %, Marian Kotleba 6,2 %, Béla Bugár 4,9 %, František Mikološko 4,5 %, Eduard Chmelár 3,1 % , ostatní kandidáti majú okolo 1 % a menej.
Takéto priebežné prognózy zrejme vyrušili niektorých liberálnych politikov vrátane Miroslava Beblavého zo strany Spolu, ktorá vyjadrila podporu Robertovi Mistríkovi. Podľa Beblavého, ak Harabina zvolí 10, alebo 20 percent, bude to znamenať, že Slováci chcú za prezidenta to najhoršie, čo v tejto krajine máme.
“Už dlhšie rozmýšľam, čo o našej spoločnosti napovie výsledok Štefana Harabina v prezidentských voľbách. Štefan Harabin je nielen usvedčený klamár a kamarát mafiánov, ale aj človek, ktorý bol symbolom bezprávneho štátu ako Mečiarov minister spravodlivosti, neskôr predseda Najvyššieho súdu a dnes ako sudca. Týmto symbolom najväčšieho problému našej krajiny sa stal nielen pre “kaviareň”, ale pre drvivú väčšinu Slovákov. Podieľal sa totiž aj na tak “bulvárnych” témach ako oslobodzovanie mafiánov a korupčníkov.”
Beblavý na sociálnej sieti tiež uviedol, že Štefan Harabin urobil politický reštart cez prudký útok na antisystémového voliča. Tento volič však má v prezidentských voľbách bohatý výber známych osôb – od fašistického Kotlebu až po ľavicového Chmelára – takže nie je “odkázaný” na Harabina, jeho názory môže zastúpiť aj niekto iný.”
“Ak si napriek tomu 10, či nebodaj 20% obyvateľov vyberie za prezidenta Štefana Harabina, bude to znamenať, že významná časť slovenskej spoločnosti chce za hlavu štátu to najhoršie, čo na Slovensku máme, bez ohľadu na konkrétnu, hlbokú a všeobecne známu skúsenosť. Kandidatúra Štefana Harabina tak nie je testom pre slovenskú politiku, ale pre slovenských občanov,” napísal líder strany Spolu.

Príspevok Beblavý k prezidentskej kandidatúre Harabina: “Je to to najhoršie, čo na Slovensku máme” zobrazený najskôr Hlavné správy.