Peking 25. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kin Cheung)

Zásah čínskej armády proti demonštrantom na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men) v roku 1989 si vyžiadal najmenej 10.000 mŕtvych. Informuje o tom spravodajský portál stanice BBC. Údaje poskytli tajné diplomatické zdroje od bývalého britského veľvyslanca v Číne Alana Donalda.
Ilustračné foto

Dovtedajšie odhady počtu mŕtvych pri prodemokratických protestoch sa pohybovali na úrovni niekoľkých stoviek po viac než 1000.
Čínske úrady na konci júna 1989 oznámili, že v Pekingu zomrelo vtedy 200 civilistov a niekoľko desiatok členov bezpečnostných zložiek, pričom malo ísť o potlačenie “protirevolučných nepokojov” zo 4. júna 1989.
Predmetné zdroje uchováva Národný archív Spojeného kráľovstva (TNA) a boli odtajnené v októbri tohto roku, keď ich preskúmali experti z webovej stránky HK01.
“Študenti dostali hodinu na opustenie námestia, avšak po piatich minútach ozbrojené jednotky zasiahli. Študenti sa spočiatku prebíjali, ale boli skosení vrátane vojakov. Transportéry potom prechádzali cez telá, aby spravili tzv. koláč, pričom telá zhŕňal buldozér. Ostatky tiel spálili a následne spláchli hadicami,” uvádza sa vo výpovedi britského diplomata.
Donald dodal, že “niekoľko členov Štátneho výboru situáciu považovalo za vypuknutie občianskej vojny”. Tento politický protest trval sedem týždňov a bol najvyšším demonštračným vystúpením čínskeho ľudu v jeho dejinách.
Otázka počtu zabitých však zostáva v Číne veľmi citlivá. Peking zakazuje všetky spomienkové akcie a prísne kontroluje webové diskusie týkajúce sa tohto incidentu. Aktivisti si to však pripomínajú najmä v Hongkongu a na Taiwane.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.