Londýn 19. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Du Yu/Xinhua)
 
Manželka bývalého prezidenta medzinárodnej policajnej organizácie Interpol má pochybnosti, či jej manžel – ktorý je v Číne vyšetrovaný kvôli podozreniu z korupcie – je ešte nažive. Grace Meng to uviedla v rozhovore pre britskú spravodajskú stanicu BBC

Na snímke Meng Chung-wej

Uviedla tiež, že odvtedy, ako čínska vláda oznámila, že jej manžela Meng Chung-weja vyšetruje kvôli korupcii, mala niekoľko telefonátov s vyhrážkami smrťou.
“Myslím, že ide o politickú perzekúciu. Nie som si istá, či je (manžel) nažive…., (v Číne) sú krutí. (…) Môžu urobiť čokoľvek,” uviedla Grace Meng v rozhovore.
Čínske úrady 8. októbra oznámili, že Menga vyšetrujú pre podozrenie z prijímania úplatkov a ďalších nešpecifikovaných porušení zákona. Deň predtým Meng oznámil, že odstupuje z funkcie šéfa Interpolu.
Meng v druhej polovici septembra odcestoval z Francúzska, kde Interpol sídli, do Číny. Mengova manželka o svojom mužovi nemala nijaké informácie od 25. septembra, keď s ňou prestal komunikovať počas pobytu v Číne.
V uvedený deň jej cez svoj služobný telefón, ktorý mal z Interpolu, poslal obrázok noža. Ten podľa nej mohol signalizovať, že mu hrozí nebezpečenstvo. Krátko predtým jej napísal, aby čakala na jeho telefonát; viac sa však už neozval.
Po tom, ako Grace Meng francúzskym úradom nahlásila jeho nezvestnosť, prípadom sa začala zaoberať francúzska polícia.
Interpol sa zasa na čínsku vládu obrátil s oficiálnou žiadosťou o zverejnenie miesta pobytu nezvestného Menga.
Následne čínske ministerstvo verejnej bezpečnosti pripustilo, že Meng bol po svojom návrate do Číny zadržaný a je vyšetrovaný kvôli korupcii.
V nedávnom rozhovore pre americkú spravodajskú televíziu CNN Grace Meng uviedla, že svojim deťom ešte stále nepovedala o zadržaní ich otca; hovorí im, že “ocko je na dlhej služobnej ceste”.
Vysvetlila, že rozhovory pre médiá poskytuje aj preto, aby zvýšila povedomie o prípadoch mimosúdneho zadržania v Číne. “Robím to (…) pre všetky čínske deti. Pre všetky čínske ženy,” uviedla.
 
Príspevok BBC: Manželka exprezidenta Interpolu má pochybnosti, či je ešte nažive zobrazený najskôr Hlavné správy.