Londýn 15. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Stefan Rousseau/PA via AP)

Britský premiér Boris Johnson chce dosiahnuť, aby Británia opustila EÚ do 31. januára 2020. Potom jeho vládu čakajú rokovania o novej obchodnej dohode s Európskou úniou, ktorá by mala byť uzavretá do konca roku 2020, uviedol v nedeľu pre televíziu Sky News britský minister Michael Gove

Na snímke Michael Gove

Dodal, že po splnení svojho sľubu týkajúceho sa realizácie brexitu sa Johnson sústredí na inú prioritu – zvýšenie finančných prostriedkov pre štátne zdravotníctvo. Ide o sľub, ktorý chce Johnson podľa Govea pretaviť do podoby zákona.

Na margo novej obchodnej dohody s EÚ Gove uistil, že „rozhovory s EÚ o novom rámci pre voľný obchod a priateľskú spoluprácu“ budú ukončené do konca roku 2020.

Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier však má podľa BBC pochybnosť, že by sa obchodné rozhovory mohli uzavrieť tak rýchlo: minulý mesiac povedal, že rokovania budú „ťažké a náročné“ a varoval Britániu, že EÚ „nebude tolerovať nespravodlivú konkurenčnú výhodu“.

Podľa spravodajskej stanice BBC sa očakáva, že Johnson predstaví svoj program vo štvrtok, a to prostredníctvom prejavu kráľovnej Alžbety II.

Námestník ministra financií Rishi Sunak podľa BBC uviedol, že vláda chce ešte pred Vianocami parlamentu opätovne predložiť na ratifikovanie návrh zmluvy o odchode Británie z EÚ. Týmto krokom chce dosiahnuť, aby ministri britskej vlády mohli začať pracovať na iných prioritách, akou je napríklad „pozdvihnutie úrovne“ v krajine.

BBC pripomenula, že po viac ako troch rokoch debát o brexite čelí Johnson zápasu o zjednotenie krajiny, kde nezhody o tom, ako, kedy alebo či by mala Británia opustiť EÚ, rozdelili mestá, obce a dokonca aj rodiny.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj