Augsburg 24. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Kresťansko-sociálna únia v Bavorsku (CSU), ktorá je sesterským subjektom Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) pod vedením kancelárky Angely Merkelovej, trvá na ohraničení počtu utečencov prijímaných v Nemecku.

Na snímke nemecká kancelárka Angela MerkelováNa snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

Podľa vyjadrenia šéfa CSU Horsta Seehofera pre dnešné vydanie denníka Augsburger Allgemeine je potrebné zaviesť takýto limit, ak má jeho strana spolupôsobiť v spolkovej vláde aj po budúcoročných parlamentných voľbách, informovala agentúra DPA.

Seehofer, ktorý je predsedom krajinskej vlády v Bavorsku, podmieňuje ďalšie podporovanie Merkelovej CDU ohraničením počtu utečencov prijímaných v Nemecku na 200.000 ročne. Kancelárka však zavedenie hornej hranice rázne odmieta.
Šéf CDU sľubuje voličom, že požadovaný limit presadí. “Spoluvládnuť v Berlíne budeme len vtedy, ak sa to zrealizuje,” povedal pre Augsburger Allgemeine. “Budeme trvať na maximálne 200.000 (utečencoch) za rok, pretože ohraničenie je predpokladom toho, že sa ich podarí integrovať,” dodal.

Podľa Seehofera sú potrebné konkrétne opatrenia, ktoré zaručia, že sa nebude opakovať “to, čo sa udialo po 5. septembri 2015″. Narážal tak na otvorenie hraníc pre utečencov, ktorých v nasledujúcich mesiacoch prišlo do Nemecka niekoľko stotisíc.

Uvedený limit je výrazne nižší ako počet zaznamenaný v roku 2015, ale aj ako oficiálna prognóza pre tento rok, ktorá ráta s približne 300.000 osobami.

Najnovšie vyjadrenie Seehofera nasledovalo po tom, ako Merkelová v nedeľu potvrdila, že povedie CDU aj do budúcoročných volieb a bude sa tak uchádzať o štvrté funkčné obdobie v úrade kancelárky. Pre tradičnú koalíciu CDU/CSU je medzitým čoraz väčším problémom prikláňanie sa voličov k populistickej a protiprisťahovaleckej strane Alternatíva pre Nemecko.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.