Praha 5. apríla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot YouTube)

Bývalý veľvyslanec v Rusku a na Ukrajine Jaroslav Bašta vo svojom komentári Ako po Tridsaťročnej vojne pre portál Prvnizpravy.cz popremýšľal o svete po pandémii. Podľa neho „rovnako ako celá Európa, aj Česká republika bude musieť prežiť veľmi bolestivé obdobie rozpadu globalizovaného sveta na menšie celky“

Na snímke Jaroslav Bašta

Bašta pripustil, že šíriaci sa koronavírus zvýraznil slabú stránku globalizácie. „Skoro nič nebude ako predtým, pretože vírus nepochybne ukázal, že riziká globalizácie definitívne a zo dňa na deň prevážili jej prínosy. Zastavil to najdôležitejšie, čím sa naša civilizácia vyznačovala – pohyb a ľahkú dostupnosť všetkého,“ napísal na úvod bývalý veľvyslanec.

Zdôraznil tiež, že pre začiatok ale musíme prežiť samotnú pandémiu a následnú hlbokú ekonomickú krízu. „Ako historikovi sa mi zdá, že jej vplyv bude pripomínať akýsi podivný hybrid jednej zo svetových periodických hospodárskych depresií a následkov vojnových udalostí. COVID-19 predstavuje vonkajší zásah, ktorý dočasne alebo trvalo zlikviduje celé odvetvia ekonomiky, napríklad medzinárodný turizmus, silne obmedzí civilnú leteckú dopravu, jeho vplyv na sektor služieb sa zatiaľ nedá odhadnúť. Väčšine ľudí aj štátov sa výrazne znížia príjmy,“ dodal.

„Najviac zo všetkého sa však zmenia naše životy. Povinnosti nám ukladané budú výrazne väčšie ako dnes, a o svoje práva budeme musieť tvrdo bojovať. Okrem iného preto, že v našom súčasnom svete sú práva jedných vyvažované povinnosťami iných – napríklad právo Afričanov slobodne migrovať do EÚ de facto zakladá povinnosť Európanov ich živiť. V chudobnom svete po koronavíruse to nepôjde, solidarita sa bude vzťahovať len na blížnych,“ napísal Bašta.

Ďalej pripustil, že náš život dnes skoro pripomína svet podľa ekologických aktivistov, len nebudú peniaze na elektromobily a likvidáciu elektrární. „Istým spôsobom ide o iróniu osudu, ale Európa v časoch moru v mnohom pripomína svet podľa Grety. Nelietame, nejazdíme autami, žijeme (a hlavne budeme žiť) skromnejšie. Len na želanie ich bábkovodičov ohľadom elektromobility a likvidácie elektrární nedôjde, pretože na to nebudú peniaze,“ načrtol bývalý diplomat.

„Svojím spôsobom bude postpandemická ekonomická kríza a následná obnova krajiny pripomínať povojnovú situáciu. V minulom storočí po oboch vojnách sa Československo neobyčajne rýchlo spamätalo. Tentokrát tak optimistický nie som, najbližšiu analógiu vidím až po roku 1648, kedy k zotaveniu došlo až po dvoch generáciách. Dnes máme za sebou tridsať rokov globalizácie a v kadečom budeme začínať od nuly,“ uzavrel svoj komentár Bašta.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj