Košice 7. novembra 2018 (HSP/Foto:TASR-František Iván)
 
Nezávislá kandidátka na primátora Košíc Alena Bašistová, za ktorú sa spojili štyria ďalší nezávislí kandidáti, sa stala terčom útokov predovšetkým opozície, ktorá by na poste primátora Košíc chcela vidieť Jaroslava Polačeka. Dokonca aj mimoparlamentné KDH, ktoré v Bratislave spočiatku propagovalo genderovými heslami “ženu za primátorku”, Caroline Liškovú, už na to heslo zabudlo a jeho predseda Alojz Hlina (KDH), naopak, útočí práve na ženskosť Bašistovej, keď naznačil, že tá sa pekne oblieka za peniaze SMERu..  

Na snímke kandidátka na post primátorky Košíc Alena Bašistová

Miestni o Vás vedia, že ste navštevovali cirkevné gymnázium, vyučovali na Teologickej fakulte. Sú z teda Vaše priority pre mesto v tejto kresťanskej línii? Vidíte sa skôr ako konzervatívna kandidátka?
Nádherné spomienky, doba, ktorá ma ovplyvnila na celý život a tiež jeden z dôvodov prečo kandidujem, chcem Košiciam vrátiť to, čo mi dali. Vyrástla som v kresťanskom duchu a formovali ma tajné stretká po bytoch. Preto veľmi prirodzene som po prevrate v roku 1989 nastúpila do posledného ročníka základnej školy na cirkevnú Základnú školu sv. Cyrila a Metoda, v tom čase sídliacej na ulici L. Novomeského v Košiciach. Následne som navštevovala Gymnázium sv. Tomáša Akvinského. Hodnoty, na ktorých som vyrástla, ma sprevádzajú po celý život a na všetkých pozíciách. Je to niečo, na čo sa môžem vždy spoľahnúť. Pomáhajú mi aj teraz v kampani. Snažím sa nereagovať útokom, či osočovaním na ataky na moju osobu tak, ako to robia iní kandidáti. Pracujem na 100% pre ľudí a práve výsledky tejto práce hovoria za mňa.
 
Pomerne mierne ste reagovali na fámy o tom, že máte byť trójskym koňom Smeru, a podobne. Ako hodnotíte ošiaľ, ktorý vznikol po tom, čo sa štyria nezávislí vzdali vo Váš prospech?
Som nezávislou kandidátkou na primátorku mesta Košice. Som vďačná za spojenie so štyroma nezávislými kandidátmi na primátora mesta Košice. Vytvotili sme tím odborníkov, ktorí dokážu naše krásne mesto postaviť na nohy, viesť ho komplexne v každej oblasti a najmä bez hádok. Je pochopiteľné, že ľudia boli v rozpakoch z tohoto kroku. No som presvedčená, že je to pre naše rozhádané Košice to najlepšie, čo môžeme ponúknuť. Pretože potrebujeme spolupracovať a prakticky riešiť problémy. Potrebujeme spájať a nie rozdeľovať.
 
Prekvapilo Vás ako kresťanku že tento tlak ide aj zo strany KDH?
Viete, som rada, že tentokrát naozaj kandidujem sama za seba, podľa svojho rozumu a svedomia. Nemusím riešiť tieto stranícke zákulisné hry. Nerada by som hodnotila taktiku politických strán, je to na ich vedení. Verím, že voliči dokážu rozmýšľať a čítať medzi riadkami.
 
Ktoré témy považujete za kľúčové a ktoré podľa Vás Košičanov najviac trápia?
Doprava, parkovanie, neopravené chodníky, nálada v meste, rozvoj a riadenie nášho mesta, alarmujúca situácia v športe, Luník IX., Mašličkovo, čo bude s Kulturparkom, pracovné uplatnenie, zastavte ma… Je toho veľa. Košice sú skvelé, naši ľudia sa vo svete rozhodne nestratia. Chcela by som byť nápomocná tomu, aby sa nám tu všetkým dobre žilo.
 
Ako by ste riešili problém žobrajúcich detí v centre mesta?
V prvom rade mi to trhá srdce, pretože nechápem, prečo nie sú tieto deti v škole. S týmto problémom sa stretávame v uliciach nielen centra mesta. No problém je komplexnejší, ako sa môže zdať. Súvisí s neslávnym Luníkom XI., s nelegálnymi osadami v mestských častiach, ktoré vznikajú búraním panelákov a podobne. Nestačí riešiť žobrajúce deti, je potrebné pracovať s rodinami, z ktorých pochádzajú, čo by odborne zastrešili terénni sociálni pracovníci a komunitné centrá. Práca s rómskou populáciou je dlhodobá, no je možná.
 
Košice zažijú dnes dušičkovú vigíliu za nenarodené deti. Je známe, že v Košiciach funguje silné prolife hnutie, ktoré robí osvetovú činnosť priamo pred nemocnicami. Aký je Váš postoj v otázke potratov? Ako by ste ako primátorka vedeli zlepšiť situáciu zúfalých žien, ktoré zvažujú pristúpiť k tejto tragédii?
Prolife hnutie je známe po celom Slovensku a poznám ich aktivity. K zúfalým skutkom vedú človeka zúfalé situácie. Ženy nevynímajúc, no táto otázka nie je len o ženách. Tak, ako aj iné otázky, aj túto je potrebné riešiť komplexne. Počnúc osvetou a sexuálnou výchovou na základných školách vhodným spôsobom, teda nie mentorovaním, či napodobňovaním sexuálnych techník, ale výchovou k hodnotám, zodpovednosti a úcte k človeku. Končiac podporou organizácií, ktoré sa dlhodobo a systematicky venujú týmto rodinám.
 
Príspevok Bašistová: Tentokrát som rada, že kandidujem sama za seba a nemusím riešiť stranícke zákulisné hry zobrazený najskôr Hlavné správy.