Brusel 14. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Darko Bandic)
 
Vyjednávanie medzi EÚ a Britániou i napriek “intenzívnemu úsiliu” zatiaľ neprinieslo dohodu o spôsobe ukončenia členstva tejto krajiny. Podľa tlačovej agentúry AP to vyhlásil v nedeľu hlavný vyjednávač EÚ pre tzv. brexit Michel Barnier

Na snímke vyjednávač EÚ pre Brexit Michel Barnier

“Napriek intenzívnemu úsiliu sú niektoré kľúčové otázky stále otvorené,” uviedol Barnier po prekvapujúcom stretnutí s britským náprotivkom Dominicom Raabom v Bruseli. Jednou z vážnych prekážok podľa neho zostáva budúcnosť hranice medzi Írskou republikou a britskou provinciou Severné Írsko.
Poprel tak predošlú správu portálu Politico, ktorý s odvolaním sa na nemenovanú trojicu diplomatov EÚ informoval o dosiahnutí predbežnej dohody o spôsobe odchodu Británie z európskeho bloku. Výsledkom vyjednávania v Bruseli mal byť návrh zaisťujúci “bezpečný” odchod Británie z EÚ s prechodným obdobím zabraňujúcim “ekonomickým šokom”.
Britské ministerstvo pre vystúpenie z EÚ v nedeľu popoludní oznámilo, že minister Raab mimoriadne vycestoval do Bruselu na stretnutie s hlavným vyjednávačom EÚ Barnierom. Podľa zverejneného vyhlásenia bolo takéto stretnutie nutné vzhľadom na nedoriešené záležitosti pred zasadnutím Európskej rady naplánovaným na budúcu stredu a štvrtok.
Podľa nemenovaného predstaviteľa EÚ, na ktorého sa odvoláva AP, sa pred nadchádzajúcim summitom neočakávajú žiadne ďalšie rokovania o brexite.
 
Príspevok Barnier: Vyjednávanie s Britániou zatiaľ neprinieslo dohodu o brexite zobrazený najskôr Hlavné správy.