Brusel 22. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Virginia Mayo)

Návrh Británie o dvojročnom prechodnom období signalizuje “konštruktívneho ducha”.
Vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier to vyhlásil v reakcii na dnešný prejav britskej premiérky Theresy Mayovej o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie.
Na snímke vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier

Agentúra DPA v tejto súvislosti naznačila, že Barnierove slová naznačujú ochotu Únie vyjednávať.
“Pokiaľ si tak Európska únie bude priať, potom by tento nový návrh mohla EÚ vziať do úvahy,” uvádza sa v Barnierovom vyhlásení po Mayovej prejave. Predsedníčka britskej vlády preukázala a vyjadrila podľa Barniera konštruktívneho ducha, ktorý je tiež počas týchto výnimočných rokovaní duchom Európskej únie.
“Spojené kráľovstvo dnes prvýkrát požiadalo, aby mohlo mať za nezmenených podmienok naďalej prospech z prístupu na jednotný trh a ďalej ťažiť z jestvujúcej bezpečnostnej spolupráce,” zhodnotil Barnier.
Britská premiérka Mayová dnes v bazilike Santa Maria Novello v talianskej Florencii navrhla, aby sa Londýn a Brusel dohodli na tzv. prechodnej realizačnej fáze v trvaní približne dvoch rokov. Tá by podľa nej mala nasledovať po marci 2019, keď dôjde k oficiálnemu vystúpeniu Británie z Európskej únie a ešte pred uzatvorením trvalej dohody o budúcich vzťahoch.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.