Brusel 12. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Geert Vanden Wijngaert)

Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier vo štvrtok uviedol, že Európska únia ešte stále čaká na návrhy britského premiéra Borisa Johnsona, ktoré by mali ukončiť patovú situáciu týkajúcu sa odchodu Spojeného kráľovstva z Únie, naplánovaného na 31. októbra

Na snímke Michel Barnier

Agentúra AP cituje Barnierove slová, podľa ktorých EÚ je “stále pripravená objektívne preskúmať akékoľvek konkrétne a právne funkčné návrhy zo Spojeného kráľovstva”.

Johnsonov vyslanec pre brexit David Frost viedol v priebehu tohto týždňa v Bruseli viacero rokovaní, tie však podľa AP k prelomu situácie neviedli.

Britský premiér požaduje, aby z dohody o brexite z novembra 2018 bola vypustená časť o tzv. írskej poistke. EÚ však trvá na zachovaní tohto mechanizmu, ktorý má zaručiť udržanie súčasného režimu hraníc medzi Írskom a britskou provinciou Severné Írsko a zabezpečiť, aby tovary a služby mohli bez problémov prúdiť cez hranice aj po termíne brexitu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj