Brusel 12. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Vyjednávačom Európskej únie a Spojeného kráľovstva sa ani v piatom kole rokovaní o brexite, ktoré sa dnes skončilo v Bruseli, nepodarilo dosiahnuť “veľký posun vpred”. Uviedol to hlavný vyjednávač Európskej komisie (EK) pre brexit Michel Barnier počas spoločnej tlačovej konferencie s britským ministrom pre brexit Davidom Davisom.
Na snímke hlavný vyjednávač Únie pre brexit Michel Barnier

“Tento týždeň sme pracovali v konštruktívnom duchu, vyjasnili sme si niektoré body, avšak bez toho, aby sme dosiahli veľké kroky vpred,” oznámil Barnier pred novinármi.
Piate kolo rokovaní medzi Bruselom a Londýnom o “rozvodových podmienkach” začalo v pondelok (9.10.) a bolo posledným pred októbrovým summitom EÚ, ktorý sa uskutoční na budúci týždeň (19.-20.10.).
Barnier pri tejto príležitosti vyjadril znepokojenie nad tým, že rokovania o finančnom vyrovnaní medzi Britániou a EÚ, čiže o britskej “faktúre” za opustenie Únie, sa dostali do “slepej uličky”.
“V tejto záležitosti sme sa ocitli v závoze, čo je mimoriadne znepokojujúce tak pre tisíce ľudí zodpovedných za realizáciu projektov v Európe, ako aj pre daňových poplatníkov,” skonštatoval Barnier.
Hlavný vyjednávač EÚ však vzápätí vyjadril nádej, že do konca roka, v nasledujúcich dvoch mesiacoch, je ešte možné dosiahnuť rozhodujúci pokrok v prvej fáze rokovaní vzhľadom na to, že existuje dostatočná politická vôľa.
Britská strana očakáva, že šéfovia vlád a štátov na októbrovom summite v Bruseli rozhodnú o tom, že bol dosiahnutý dostatočný pokrok na začatie druhej fázy rokovaní o brexite – rokovaní o budúcich obchodných vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Taký bol pôvodný scenár, avšak predseda Európskej rady Donald Tusk v utorok (10.10.) vyhlásil, že rokovania o brexite nepokročili dostatočne na to, aby sa diskusie o budúcich obchodných vzťahoch medzi EÚ a Britániou uskutočnili skôr než na summite EÚ v decembri.