Brusel 7. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Spojené kráľovstvo musí vyrovnať svoje finančné záväzky voči rozpočtu Európskej únie v plnej výške. Uviedol to dnes v Bruseli hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.
Barnier, ktorý dnes novinárom predstavil dokument o zásadách Európskej komisie pre politický dialóg o Írsku a Severnom Írsku v rámci rokovaní o brexite, čelil aj otázkam o finančnom vyrovnaní medzi Londýnom a Bruselom.
Na snímke Michel Barnier

V tejto súvislosti uviedol, že je presvedčený, že britská strana musí vyrovnať svoj podiel v rozpočte EÚ v plnej výške. Pripomenul, že pre Britániu ako člena EÚ vyplývajú jasné rozpočtové záväzky, avšak podľa jeho slov sa Londýn tvári, akoby chcel ustúpiť z týchto záväzkov. Barnier priznal, že možno hovoriť o “probléme dôvery”.
“Bol som veľmi sklamaný,” zhodnotil Barnier doterajšie tri kolá rokovaní o brexite, počas ktorých Briti nedokázali jasne vymedziť svoje pozície. A s odkazom na finančné záväzky dodal, že “27 členských krajín nemôže platiť za to, čo bolo dohodnuté na úrovni 28 krajín”.
Podobu viacročného finančného rozpočtu na obdobie 2014-20120, vrátane výdavkov a záväzkov, schvaľovali všetci lídri EÚ na summite koncom roka 2013. Presná výška britskej “faktúry” za odchod z EÚ ešte nebola oficiálne oznámená, podľa doterajších mediálnych výstupov sa však pohybuje v rozpätí od 60 do 100 miliárd eur.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.