Barcelona 18. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-AP Photo/Manu Fernandez))

Najnovšia bilancia štvrtkového teroristického útoku v Barcelone je 13 mŕtvych a 100 zranených, informoval dnes predstaviteľ katalánskej vlády, ktorého citovala agentúra AP. Približne 15 ľudí zo zranených sú podľa neho vo veľmi vážnom stave, takže počet obetí na životoch ešte nemusí byť konečný.
Pracovníci pohotovsnej služby na ulici La Rambla v Barcelone

06:20 K útoku sa prostredníctvom džihádistom blízkej agentúry Amák prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS). Podľa IS útok spáchali jeho “vojaci” v rámci odplaty voči krajinám, ktoré sú súčasťou medzinárodnej koalície bojujúcej voči džihádistom v Sýrii a Iraku.
Bezpečnostné zložky zadržali dvoch podozrivých – jedného španielskeho občana zo severoafrickej enklávy Melilla a jedného Maročana. Ani jeden z nich však nebol vodičom dodávky, ktorá vrážala do ľudí na turistami vyhľadávanej ulici La Rambla, uviedol vysokopostavený policajný predstaviteľ.
Podľa jeho slov išlo jednoznačne o teroristický útok, ktorého cieľom bolo usmrtiť čo najviac ľudí. Udalosť podľa neho súvisela s výbuchom, pri ktorom v stredu zahynula jedna osoba.

06:15 Na Eiffelovej veži, ktorá je jedným zo symbolov Paríža, v noci nadnes vypli osvetlenie na počesť obetí štvrtkového teroristického útoku v Barcelone.
“Dnes od 00.45 vypnem svoje svetlá, aby som vzdala hold obetiam barcelonského útoku,” uvádza sa v oznámení vopred zverejnenom na oficiálnom twitterovom účte Eiffelovej veže.
Eiffelova veža zhasla na počesť obetí barcelonského útoku
Katalánsko i celé Španielsko si uctia obete útoku trojdňovým štátnym smútkom, v rámci ktorého budú španielske vlajky až do nedeľňajšej polnoci spustené na pol žrde.
Štvrtkový teroristický útok v Barcelone mohol podľa vyšetrovateľov súvisieť s výbuchom, ku ktorému došlo v stredu večer v meste Alcanar v katalánskej provincii Tarragona. Stredajší výbuch v Alcanare, nachádzajúcom sa približne 200 kilometrov južne od Barcelony, zničil jeden z miestnych domov. O život prišla jedna osoba a viaceré ďalšie utrpeli zranenia. Polícia sa pôvodne predpokladala, že tam došlo k výbuchu plynu.
Uvedený policajný predstaviteľ nespresnil, ako výbuch mohol súvisieť s barcelonským útokom, vyšetrovatelia možnú spojitosť oboch udalostí stále preverujú. V Alcanare však zadržali jedného z dvoch podozrivých, zaistených v spojitosti s útokom dodávkou v Barcelone. Druhého zatkli v severokatalánskom meste Ripoll. Ide o španielskeho občana zo severoafrickej enklávy Melilla a jedného občana Maroka.
Ani jeden z nich však nebol vodičom dodávky, ktorá vrážala do ľudí na turistami vyhľadávanej ulici La Rambla. Vodiča sa zatiaľ zatknúť nepodarilo.