Barcelona 28. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emilio Morenatti)

Primátorka katalánskej metropoly Barcelona Ada Colauová vyzvala dnes Európsku komisiu, aby sa ujala úlohy sprostredkovateľa v kríze medzi Madridom a katalánskou vládou, ktorá sa týka nedeľného referenda o nezávislosti Katalánska, a “pomohla nájsť demokratické riešenie”.
Na snímke primátorka katalánskej metropoly Barcelona Ada Colauová

V príspevku, ktorý sa dnes objavil vo viacerých európskych denníkoch, Colauová – odporkyňa nezávislosti Katalánska – odsúdila konanie vlády španielskeho premiéra Mariana Rajoya, ktoré podľa nej celú situáciu len zhoršilo.
Vyslovila tiež obavy, že právne kroky podniknuté proti predstaviteľom katalánskych úradov “vedú len k zvyšovaniu napätia v spoločnosti a maria akékoľvek možnosti nájsť východisko z konfliktu”.
“Španielska vláda umožnila, aby katalánsky konflikt eskaloval z interného sporu” do konfliktu, ktorý sa týka Európy, napísala barcelonská primátorka.
Dodala, že Európa nemôže byť v záležitosti Katalánska pasívna. Pripomenula, že “obrana základných práv katalánskych občanov pred vlnou represií zo strany španielskeho štátu je tým istým ako obrana práv španielskych a európskych občanov”.
Výzva Ady Colauovej sa objavila okrem iného aj v britskom denníku The Guardian.
Španielsky premiér Mariano Rajoy zrušil svoju účasť na summite šéfov štátov a vlád EÚ, ktorý sa bude v piatok konať v estónskom Tallinne. Informoval o tom tento týždeň portál Euractiv.
Podľa pozorovateľov toto Rajoyovo rozhodnutie svedčí o politickom napätí v Španielsku, ktoré sa stupňuje s približujúcim sa dátumom referenda o nezávislosti Katalánska, vypísaného na 1. októbra.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.