Madrid 24. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Emilio Morenatti)

Katalánska vláda sa plánuje odvolať voči zámeru španielskej vlády prevziať čiastočnú kontrolu nad týmto sporným regiónom a celú záležitosť chce riešiť na španielskych i následne medzinárodných súdoch.
Na snímke predsedníčka katalánskeho parlamentu Carme Forcadellová (uprostred) počas stretnutia s poslancami katalánskeho parlamentu v Barcelone

Hovorca katalánskej vlády Jordi Turull podľa agentúry AP v utorok uviedol, že odvolanie voči rozhodnutiu španielskeho premiéra Mariana Rajoya rozpustiť regionálnu katalánsku vládu a výrazne obmedziť právomoci tamojšieho parlamentu podá Barcelona na španielskom ústavnom aj španielskom najvyššom súde.
Španielsky Senát tento týždeň posudzuje žiadosť španielskej vlády, ktorá v sobotu 20. októbra ústami premiéra Mariana Rajoya avizovala prevzatie čiastočnej kontroly nad Katalánskom s cieľom obnoviť tam ústavný poriadok a vypísať nové voľby.
Vláda prijala toto rozhodnutie po tom, čo predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont v uplynulý štvrtok opäť pohrozil vyhlásením nezávislosti Katalánska, pričom však Madrid znovu vyzval na dialóg. Španielska vláda túto jeho reakciu na svoje ultimátum odmietla ako nedostačujúcu.
Rajoy povedal, že chce od Senátu, aby mu dal právomoc rozpustiť katalánsku regionálnu vládu a vypísať predčasné voľby, a to čo najskôr. Navrhol, aby právomoci katalánskych úradníkov prevzali ministri ústrednej vlády. O Rajoyovej žiadosti bude senát hlasovať v piatok, pričom sa očakáva, že ju schváli, priblížila agentúra AP.
“Chystáme sa odpovedať veľmi tvrdým spôsobom,” povedal Turull na konci utorňajšieho zasadnutia katalánskej vlády. “Vyčerpáme všetky interné spôsoby, aby sme sa v prípade nutnosti mohli obrátiť na medzinárodnú spravodlivosť,” uviedol ďalej.
Na otázku, či kabinet v Barcelone vypíše v najbližších dňoch predčasné voľby a pokúsi sa prebehnúť Madrid, hovorca reagoval podľa agentúry DPA slovami: “Úvahy vlády sú tajné.”
Španielsky minister spravodlivosti Rafael Catalá zároveň skôr v utorok vyhlásil, že Katalánsko bude musieť urobiť viac, ako len vypísať regionálne voľby, ak chce predísť tomu, aby sa Madrid prevzal jeho záležitosti. Uviedol pritom, že predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont by mal v prvom rade objasniť, či vo svojom prejave z 10. októbra vyhlásil nezávislosť.