Bratislava 7. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)

Obvinenie nemá vplyv na kandidatúru v parlamentných voľbách. Potvrdil to predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány. Situácia sa podľa neho mení až právoplatnosťou rozsudku pre kandidáta

Na snímke predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány

Podľa šéfa komisie nie je reálne, aby dva alebo tri mesiace po vznesení obvinenia došlo k odsudzujúcemu rozsudku. Nepredpokladá preto, že by do uskutočnenia budúcoročných parlamentných volieb mohol byť niekto z kandidátov odsúdený. V súčasnosti je z kandidátov obvinený napríklad predseda Smeru-SD Robert Fico i predseda strany Za ľudí Andrej Kiska.

„Kandidát podpisuje prehlásenie, ktorého súčasťou je, že nemá prekážky voliteľnosti,“ odpovedal Bárány na otázky novinárov, ako sa volebná komisia dozvie, či je niekto vo výkone trestu odňatia slobody. Bárány si myslí, že ak by strana nechala kandidovať odsúdeného človeka, riskovala by tým napadnutie výsledkov volieb a ohrozovala by samu seba.

V budúcoročných parlamentných voľbách kandiduje 25 politických subjektov. Počet kandidátok sa ešte môže znížiť, pokiaľ nejaký subjekt z volieb odstúpi. Môže tak urobiť 48 hodín pred voľbami. Rovnako sa môže dva dni pred voľbami kandidát vzdať alebo ho môže strana odvolať.

Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára 2020. Politické subjekty môžu na kampaň minúť najviac tri milióny eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Musia mať transparentný účet. Kampaň sa končí 48-hodinovým volebným moratóriom.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj