Bratislava 27. júna 2019 (HSP/Foto:Facebook)

Napriek tomu, že viacerí politici o možnosti predčasných volieb, napríklad na jeseň tohto roku, už nepočítajú, podľa politického analytika Jána Baránka je táto možnosť stále v hre

Na snímke politický analytik Ján Baránek

K možnému skoršiemu dátumu predčasných volieb sa tento týždeň negatívne vyjadril predseda Mostu-Híd Béla Bughár, ktorý v rozhovore pre rádio Expres dokonca povedal, že si nemyslí, že takýto návrh sa dostane do Národnej rady.

Podľa poslanca Martina Klusa z SaS je tiež tento scenár málo pravdepodobný, pretože trojica vládnych strán sa podľa neho napriek rozporom bude chcieť udržať pri moci čo najdlhšie (viac v článku).

Podľa Jána Baránka z agentúry Polis je signálom, že koalícia “ráta s predčasnými voľbami” aj urýchlené prerokovanie zákona, ktorým sa upravujú podmienky financovania volebnej kampane.

Baránek pre denník Pravda uviedol, že za novelou vidí snahu sťažiť začiatok pôsobenia nových strán. “Lebo parlamentné strany sú vo výhode, alebo strany, ktoré mali v posledných parlamentných voľbách nad tri percentá, lebo tie dostávajú pravidelne prídel zo štátneho rozpočtu za získané hlasy. Takže momentálne mi z toho vychádza len táto motivácia.”

Dodal, že skôr ako na jeseň predčasné voľby byť nemôžu. “Osobne si myslím, že to nemá zmysel, tie predčasné voľby,” povedal Baránek.

“Má to význam pre koalíciu, respektíve pre Smer, v tom uhle pohľadu, že znepríjemnia život tým novým stranám,” dodal s tým, že nové strany teraz riešia prípravy, zber podpisov a podobne.

“Ten elektorát, ktorý by ich v prípade predčasných volieb volil, by mohol byť teoreticky menší. Aspoň také by mohli byť úvahy nejakých tých stratégov v Smere,” dodal na záver Baránek.

Jaroslav Zajac

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj