Banská Bystrica 10. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)

V Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) sa počet poslancov, volebných obvodov a sídiel obvodných volebných komisií pre voľby v roku 2017 nemení
Po novembrových voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) budú občanov v krajskom parlamente zastupovať 49 poslanci a voliť sa bude v 13 volebných obvodoch, ktoré kopírujú územia okresov kraja. Všetko bude tak ako doteraz. Rozhodli o tom na dnešnom zasadnutí poslanci Zastupiteľstva BBSK. O návrhu z dielne predsedu BBSK Mariana Kotlebu na zníženie počtu poslaneckých kresiel už potom nebol dôvod rokovať.
Na snímke predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba

Šéf kraja svojím návrhom na zníženie počtu krajských poslancov v budúcom volebnom období sledoval nielen ušetrenie finančných prostriedkov, ale, ako uviedol, aj zníženie regionálnych rozdielov v zastúpení jednotlivých okresov v parlamente samosprávneho kraja. Podľa jeho návrhu zásadnými úpravami by prešli i počty mandátov pre jednotlivé obvody, pričom v niektorých by klesli a inde sa zvýšili.
Poslanci na poslednom zasadnutí 24. júla mali k tomu výhrady. Neboli proti zníženiu počtu mandátov, ale chceli čas na konštruktívnu diskusiu. Nepáčil sa im nátlak, že majú o tom rozhodovať len tri mesiace pred voľbami do VÚC, keď už by sa pravidlá meniť nemali. Navyše podľa niektorých Kotlebov návrh “trestal” prevažne tie okresy, kde mala ĽSNS nižšiu podporu vo voľbách do Národnej rady SR, a naopak, posilňoval voličské bašty strany.
Predseda BBSK vtedy svoj návrh z rokovania stiahol a zasadnutie zvolal nadnes, teda len deň pred uplynutím lehoty, dokedy krajské parlamenty musia určiť počet poslancov, volebných obvodov a sídiel obvodných volebných komisií pre voľby v roku 2017.
“Nie každý pokus o zmenu k lepšiemu musí vyjsť. Pokrok je už len v tom, že sme sa so zástupcami súčasných poslaneckých klubov dohodli, že ak tu budeme, tak hneď po voľbách otvoríme túto tému. Budeme hovoriť o tom, ako ešte efektívnejšie nastaviť volebné obvody a počty poslancov. Uznesenie ešte dnes podpíšem a v zmysle zákona vykonáme všetko tak, aby sme dodržali termín vyhlásený predsedom NR SR,” konštatoval Kotleba.