Bratislava 8. apríla 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Elaine Thompson)

Banky a kartové spoločnosti sú pripravené zvýšiť limit bezkontaktných platieb. V parlamente totiž prešlo opatrenie, že sa zvýši limit na bezkontaktné platby bez použitia PIN kódu z pôvodných 20 eur na 50 eur

Ilustračné foto

Na Slovensku toto zvýšenie bezkontaktných limitov bude znamenať, že držitelia kariet a majitelia obchodov budú čoskoro schopní uskutočňovať a prijímať viac bezkontaktných platieb do výšky 50 eur bez zadania PIN kódu, čiže bez nutnosti dotyku platobného terminálu. „S nárastom kartových platieb vzrástla výška priemernej platby nad 20 eur, čiže zvýšenie doterajšieho limitu bezkontaktných platieb je veľmi rozumné,“ uviedol hovorca VÚB banky Dominik Miša.

Zároveň sa po novom bude meniť aj maximálny kumulatívny limit po sebe nasledujúcich transakcií bez zadania PIN, a to zo 100 eur na 150 eur. „Práve v aktuálnej situácii súvisiacej s pandémiou koronavírusu je dôležité dodržiavať hygienu, a teda aj bezpečnosť pri platení. Zvýšenie limitu bezkontaktných platieb zníži potrebu fyzického kontaktu s platobným terminálom, a tak zabezpečí lepšiu prevenciu nákazy. Toto opatrenie zohľadníme v technických nastaveniach svojich systémov tak, aby mohli naši klienti platiť po novom,“ hovorí PR manažérka 365.bank Linda Valko Gáliková. Aby klienti pocítili túto zmenu v praxi, je podľa jej slov potrebná aj aktualizácia POS terminálov na strane ich poskytovateľov.

Možnosť platiť bezkontaktne až do výšky 50 eur bude pritom do praxe zavedená natrvalo, nielen počas pandémie koronavírusu. Vo svete tento limit kartové spoločnosti už zdvíhajú, a tak bola len otázka času, kedy sa pridá aj Slovensko. Pri vyšších sumách, ako je stanovených 50 eur, je však stále lepšia voľba podľa Gálikovej zaplatiť mobilom alebo hodinkami než klasickou platobnou kartou. V tomto prípade totiž klient priloží zariadenie k terminálu spravidla bez toho, aby musel zadávať PIN, čím sa vyhne priamemu kontaktu.

„Spoločnosť Mastercard je pripravená zrealizovať všetky potrebné kroky na to, aby zvýšenie limitov pre bezkontaktné platby na Slovensku prebehlo plynule a čo najrýchlejšie,“ povedal generálny riaditeľ Mastercard Slovensko a Česká republika Michal Čarný. Slováci patria podľa neho na európsku špičku vo využívaní bezkontaktných platieb a už takmer všetky platobné terminály na Slovensku sú bezkontaktné. Na Slovensku bolo podľa údajov Slovenskej bankovej asociácie v roku 2019 vydaných takmer 5,3 milióna bezkontaktných platobných kariet.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj