Dháka 5. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/S. Yulinnas)

Bangladéš vyzval dnes medzinárodné spoločenstvo, aby prinútilo Mjanmarsko bezodkladne repatriovať vyše 100.000 príslušníkov moslimskej menšiny Rohingov, ktorí v strachu pred prenasledovaním prekročili bangladéšske štátne hranice.
Ilustračné foto

Informuje o tom agentúra DPA. “Starať sa o obrovský počet obyvateľov Mjanmarska je pre nás veľkou záťažou. Poskytli sme im útočisko len na humanitárnom základe,” vyhlásila bangladéšska premiérka Hasína Vadžídová. Svet nalieha na mjanmarskú vládu, aby ukončila násilie v Jakchainskom štáte, domove Rohingov.
Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) vyzvala i mjanmarskú líderku a držiteľku Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij, aby situáciu odsúdila. “Má podporu mjanmarského ľudu, ktorú však nevyužíva na podporu tejto náboženskej etnickej skupiny,” uviedlo ázijské centrum HRW.
Podľa odhadov OSN sa po vypuknutí násilností v Jakchainskom štáte 25. augusta dostalo do Bangladéša najmenej 123.000 Rohingov. Utečenci sú v nevyhovujúcich podmienkach, bez dostatku potravín a liekov. Utečenecké tábory sú sústredené najmä v okrese Cox’s Bazar na juhovýchode krajiny.
Násilie vypuklo, keď povstaleckí bojovníci patriaci k menšine Rohingov zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku na povstalcov. Vzájomné zrážky si vyžiadali prinajmenšom 400 obetí na životoch, a to prevažne z radov povstalcov.
Rohingovia čelia v prevažne budhistickom Mjanmarsku perzekúciám, čo konštatuje aj tamojšia nezávislá ľudskoprávna organizácia BHRN, ktorá tvrdí, toto prenasledovanie je podporované vládou, časťou budhistických mníchov v krajine, ako aj ultranacionalistickými občianskymi zoskupeniami.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.