Bangladéš a Mjanmarsko vytvorili skupinu, aby dohliadala na repatriáciu Rohingov

Dháka 19. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Suvra Kanti Das)

Bangladéš a Mjanmarsko vytvorili pracovnú skupinu, aby tak spoločne dohliadali na repatriáciu státisícov Rohingov, ktorí ušli v uplynulých mesiacoch cez hranice z mjanmarského Jakchainského štátu. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.
Ilustračné foto

Vytvorenie “spoločného pracovného tímu” smeruje k tomu, aby sa zabezpečil návrat Rohingov do ich domovov. Uviedol to bangladéšsky minister zahraničných vecí Abúl Hasan Mahmúd Alí.
Dodal, že “veria, že proces repatriácie začne čoskoro”. Komisia, ktorá bola vytvorená na utorkovom zasadnutí predstaviteľov Bangladéša a Mjanmarska, pozostáva z 15 členov každej krajiny.
Títo dvaja ázijskí susedia podpísali 23. novembra dohodu umožňujúcu návrat Rohingov, po ktorých príchode do Bangladéša nastala humanitárna kríza.
Dátum začiatku repatriácie bol pôvodne stanovený na 21. január. Je však otázne, či repatriácie začnú v tento deň, keďže vytvorená skupina na stretnutí nedokázala určiť časový harmonogram.
Od konca augusta ušlo pred násilnosťami v Jakchainskom štáte – administratívnej časti Mjanmarska – do susedného Bangladéša približne 655.000 mjanmarských Rohingov. V Bangladéši pritom do augustového exodu žilo už vyše 300.000 Rohingov.
Podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) utečenci z Mjanmarska naďalej prichádzajú do Bangladéša s tým, že ich príchod sprevádzajú správy o násilí, prenasledovaní a znásilňovaní.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)