Bratislava 15. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Daniel Veselský)

Na napätú politickú situáciu reaguje aj známy spisovateľ a bývalý politik, diplomat Jozef Banáš, ktorý tvrdí, že na Slovensku síce aktuálne máme určité problémy, ktoré si musíme vyriešiť sami, no chce veriť, že to dokážeme.

Na snímke Jozef Banáš

Na svojej vlastnej internetovej stránke uverejnil text, v ktorom hovorí o hektickom období v našej krajine a o tom, aký obraz to vytvára vo svete. “Po celý môj profesionálny život – viac ako štyridsať rokov, som bol v zamestnaniach, kde som bol konfrontovaný s cudzincami. Či už ako pracovník zahraničného obchodu, neskôr diplomat, riaditeľ rakúsko – slovenskej firmy, ako riaditeľ priemyselnej politiky slovensko – nemeckej firmy, poslanec, alebo teraz ako najprekladanejší slovenský spisovateľ,” uvádza Banáš.
“Áno, doma sme škrípali zubami, ale nikdy som sa neznížil k tomu, aby som na svoju vlasť brýzgal,” pokračuje prozaik, podľa ktorého mnohí zahraniční novinári, diplomati a politici, ktorých v živote stretol, jasne dávali najavo svoje opovrhnutie ľuďmi, ktorí sa znížili k nadávaniu na svoju vlasť, nech mala akékoľvek problémy a nech to bola ktorákoľvek vlasť. “Ak totiž voláme na pomoc cudzinu, svedčí to o jedinom – že nie sme schopní si problémy riešiť sami.”
“Aj teraz som v styku s priateľmi za hranicami a nad tými, ktorí natešení vykrikujú do sveta o tom, akých máme neschopných a skorumpovaných politikov, nechápavo krútia hlavami.”
Banáš tvrdí, že má “nedobrý pocit”, že aj naši europoslanci namiesto toho, aby pokojne vysvetľovali o čo ide, štrébersky „hecujú“ proti Slovensku. “Keď som videl niektorých z vás – chlapci a dievčatá, ako sa predbiehate v hanobení svojej krajiny, tak som sa za vás prudko hanbil!” Nešetrí kritikou na adresu zástupcov v Európskom parlamente. “Ak si myslíte, že si vás za to budú vaši kolegovia v Štrasburgu vážiť, ste na veľkom omyle. Zažil som takých situácií v Parlamentnom zhromaždení rady Európy niekoľko. Na oficiálnom fóre vás pochvália, dokonca aj v bufete si s vami pripijú, ale čo si o vás myslia skutočne vám nepovedia, pretože v politike sa úprimnosť nenosí,” uviedol Banáš.
Skorumpovaných a neschopných politikov a úradníkov majú podľa neho všade, Európsky parlament nevynímajúc, ale nespokojní politici, novinári a občania, ktorí majú k svojej vlasti zodpovedný vzťah, riešia problémy vo svojej kuchyni. Ešte aj namiesto hesla: „Všetci za Jána“ bojujete pre istotu za pravdu pod anglickým heslom „All for Jan“. “Spomínam si, ako vlani v lete demonštrovali slovenské učiteľky za zvýšenie platov pod anglickými heslami…”
Napriek všetkej tragike zavraždenia dvoch mladých ľudí si nemyslí, že Slovensko je katastrofálna krajina, kde vládne mafia a korupcia. “Myslím si, že stojí za to, napriek problémom (ale kto ich nemá) snažiť sa prezentovať Slovensko za hranicami ako krajinu kultúry, kultivovanosti, moderny, dynamického rozvoja a slušnosti.”, doplnil tiež, že boj o moc a umenie sú večné, ibaže na rozdiel od politikov umelci pretrvávajú. O Lorenzovi Medicejskom – neoficiálnom vládcovi Florencie, dnes vie málokto, ale o Michelangelovi a Leonardovi, ktorí žili a tvorili pod jeho vládou a robili svojej vlasti skvelé meno, vie celý svet.
“Snažím sa aj ja svojou tvorbou, komunikačnými a jazykovými schopnosťami, prezentovať Slovensko za hranicami v dobrom svetle.”
Banáš tiež spomenul nedávne cesty do cudziny: “Vrátil som sa nedávno z Turecka, kde som mal dve prednášky na univerzitách v Istanbule a v Ankare. Dnes som dostal mail od tureckého čitateľa, ktorý píše: „I have read your book (Behind the curtain) and you are one of my favourite writers now. I will continue to read you and your books will be inherited by my children and students in future. (Čítal som Vašu knihu (Za oponou – Zóna nadšenia) a odteraz ste mojim obľúbeným spisovateľom. Budem Vaše knihy čítať naďalej a stanú sa v budúcnosti dedičstvom mojich detí a mojich študentov.
Best wishes, P. Urundul”
Dodal, že v nedeľu odlieta do Indie, kde uvedie román „Kód 1“ v jazyku hindi pod názvom „Z Jeruzalema do Kašmíru“. “Budem mať opäť prednášky v Dillí na Indrapasthe College a v Jaipúre na Bansthali University. Urobím všetko preto, aby tie/tí, ktoré/í si ma vypočujú, odchádzali s pocitom, že to malé, pre nich neznáme Slovensko je krajina slušných a kultúrnych ľudí. Ubezpečujem vás, že ak dostanem otázky na situáciu u nás, vysvetlím im ju, ale s istotou viem, že na moju vlasť kydať nebudem,” napísal v závere Jozef Banáš.