Belehrad 4. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alvaro Barrientos)

Vlna rekordných horúčav postihla dnes Balkán. Donútila ľudí vyhľadať ochranu pod prístrešiami a hasiči museli hasiť požiare, ktoré vypukli po celom regióne.
Teploty dosiahli na mnohých miestach 40 stupňov Celzia, preto úrady a meteorológovia v Srbsku, Bosne a Chorvátsku vydali už v polovici týždňa červenú výstrahu pred počasím.
Ilustračné foto

Požiare lesov a krovín sužujú Bosnu, Chorvátsko, Srbsko a Albánsko. V Bulharsku museli likvidovať za posledných 24 hodín takmer 200 prevažne menších ohňov, uviedol portál novinite.com.
V Chorvátsku bola preťažená elektrická sieť, keďže po celej krajine mali ľudia spustenú klimatizáciu, a preto nastala vysoká spotreba elektriny.
Meteorológovia v Čiernej Hore hlásili teploty až do 42 stupňov Celzia. Grécko tiež bojovalo s desiatkami požiarov, pričom niektoré boli založené úmyselne. Úrady vyslali dve hasičské lietadlá do susedného Albánska na pomoc s likvidáciou požiaru v náročnom teréne.
V Bosne platí varovanie pred počasím už štvrtý deň, pretože teploty vystúpili na niektorých miestach na 42 stupňov Celzia. V srbskom hlavnom meste Belehrad, kde bolo napoludnie v tieni 39 stupňov Celzia, zasahovali dovtedy záchranári z pohotovosti viac ako 30-krát.
Extrémne horúce počasie bude podľa očakávania trvať prinajmenšom ešte aj cez víkend, potom príde začiatkom budúceho týždňa krátka úľava a čoskoro po nej zasa ďalšia vlna horúčav, varovali meteorológovia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.