Praha 22. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Rokovania sú skutočné náročné, líder TO9 sa odmietol stretnúť s Babišom
Víťazná strana českých parlamentných volieb – hnutie ANO – pokračuje v nedeľu popoludní v rokovaniach s ďalšími subjektmi, ktoré sa dostali do Poslaneckej snemovne parlamentu ČR, informuje spravodajská televízia ČT24.
Na snímke uprostred predseda hnutia ANO Andrej Babiš

Na stretnutí v Snemovni rokovali v nedeľu popoludní predseda ANO Andrej Babiš a ďalší zástupcovia hnutia s predsedom Starostov Petrom Gazdíkom. Babiš údajne prehováral STAN ku koaličnej spolupráci, ale márne, uviedol Gazdík. Ako najmenší subjekt v Snemovni nebude STAN chcieť ani podpredsedu. “Rokovanie bolo vecné a konštruktívne, povedali sme hnutiu ANO, že nie sme pripravení ísť do koalície s ich stranou,” povedal líder STAN Gazdík.
V nedeľu večer je plánované stretnutie v časti Chodov so zástupcami českej sociálnej demokracie. Ako prvé sa ráno konalo rokovanie s KSČM. Podľa predsedu Vojtěcha Filipa sa hovorilo skôr o prioritách strán a nie o zložení koalície.
Babiš pôvodne ešte v noci na nedeľu pozval lídrov všetkých úspešných strán do Průhonic. Niektoré stretnutia sa napokon po odmietnutí uskutočnia v Snemovni.
Babiš po príchode na rokovanie so STAN povedal, že je pripravený hovoriť so všetkými. Prial by si, aby ANO nominovalo predsedu Snemovne. Od ostatných strán si chce vypočuť ich predstavy.
Podľa Babišových slov jediným, kto mu doposiaľ neodpovedal je predseda Pirátov Ivan Bartoš. Podľa spravodajského portálu televízie ČT24 Bartoš povedal, že mu Andrej Babiš v sms správe v sobotu pogratuloval k tretiemu miestu vo voľbách a pozval ho “na kávičku”.
“Chceme prejsť výsledkami volieb, zostaviť tím vyjednávačov a jeho lídra, začať riešiť kompetencie zvolených ľudí,” vysvetlil Bartoš s tým, že rámec prípadného vyjednávania by chceli zostaviť v nedeľu popoludní.
TOP 09 sa podľa vlastných slov rokovaniam o usporiadaní Snemovne nebráni, ale mali by prebehnúť v Snemovni. Do Průhonic líder Miroslav Kalousek ísť odmietol. Predseda ODS Petr Fiala pre Novinky.cz povedal, že do Průhonic nepôjde. “Rokovania o usporiadaní Poslaneckej snemovne by sa mali konať v Snemovni,” zdôraznil.
Predseda SPD Tomio Okamura bez ďalších podrobností uviedol, že absolvoval rokovanie s ďalšou stranou. Stretnutie s víťazným hnutím ANO má naplánované na pondelok večer. Jeho hnutie údajne bude chcieť mať zastúpenie vo vedení Snemovne.

Zeman sa zíde s Babišom a poverí ho zostavením vlády
Prezident Miloš Zeman sa v pondelok stretne s Andrejom Babišom a poverí ho zostavením vlády. Prvé povolebné stretnutie Zemana s Babišom sa uskutoční na sídle v Lánoch, povedal dnes Zeman v rozhovore zverejnenom na Blesk.cz.
Zeman by podľa vlastných slov zmenil názor iba v prípade, pokiaľ by Babiš o premiérsky post nemal záujem. “Chcem dosiahnuť to, aby keď menujem premiéra – a tým bude Andrej Babiš -, aby bola vysoká pravdepodobnosť, že tento premiér uspeje pri vyslovení dôvery,” vysvetlil Zeman s tým, že v povolebných vyjednávaniach chce pomôcť, aby vznikla stabilná vláda.
“Nebolo by zlé byť ako Trump, nebolo by zlé byť ako Berlusconi, myslím si, že Babiš je trochu iný žáner. Nie je to populista, nie je to pragmatik. Vo väčšine názorov s ním súhlasím,” pokračovala hlava štátu.
Zeman sa domnieva, že rozhodujúcim faktorom pre úspech alebo neúspech akejkoľvek politickej strany či hnutia je osobnosť jeho predsedu. Ako príklad uviedol Zeman “tri výrazné osobnosti”. “Po prvé Andrej Babiš, po druhé s odstupom Tomio Okamura a s ním Ivan Bartoš s Pirátmi.” Podľa Zemana si je treba týchto ľudí vážiť, pretože priviedli svoje strany k relatívnemu úspechu.