Praha 10. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Čoraz viac krajín v Európe žiada zrušenie sankcií, tvrdí český premiér. Podľa Babiša sankcie nič dobré nepriniesli, a preto treba znova začať obchodovať s Ruskom. Podobný názor má aj slovenská vláda, Taliansko, či Rakúsko. Je teda otázne, prečo túto sankčnú poltiku EÚ ešte nestopli, ale vždy to napriek nesúhlasu schvália.

Na snímke český premiér Andrej Babiš

Podobne ako slovenská vláda, ktorá tvrdí, že sankcie treba zrušiť, no nechce rozbíjať “jednotú EÚ”, a preto stále hlasuje za predĺženie sankcií voči Rusku, je na tom aj česká vláda.
Andrej Babiš tvrdí, že s Ruskom treba obchodovať. V rozhovore pre irozhlas.cz povedal:
“To je ťažká otázka. Rozhovory s Ruskom z hľadiska intenzívnych vzťahov sú intenzívne. Teraz tam bol pán prezident Macron, potom pán Putin bol v Rakúsku. Myslím, že väčšina z nás očakáva nejaké gesto zo strany Ruska z hľadiska plnenia Minských dohôd, aby sa to nejakým spôsobom asi deblokovalo.”
Priamo neodpovedal ani na to, či je za zrušenie sankcií alebo nie, no tvrdí, že treba začať obchodovať s Ruskom: “Ja na to neviem odpovedať. Máme problém s obsadením Krymu a s tými dohodami a, samozrejme, tie sankcie nič moc nepriniesli a poškodzuje to všetko, takže by bolo dobré to politicky vyriešiť a znova začať s Ruskom obchodovať.”
Na mieste je teda otázka, prečo predstavitelia krajín ako Slovensko, Česko, atď. tvrdia, že sankcie nám škodia a je potrebné obchodovať aj s Ruskom, no vždy na summite EÚ sankcie nakoniec podporia.
Väčšinou tvrdia, že nechcú rozbíjať jednotu EÚ. No takáto odpoveď je pokrytecká, keďže napríklad v prípade povinných kvót nemali žiaden problém ísť proti veľkým západným krajinám.
Samuel Gdovin
 
Príspevok Babiš: Sankcie nič dobré nepriniesli. Musíme začať obchodovať s Ruskom zobrazený najskôr Hlavné správy.