Praha 14. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 
Český premiér Andrej Babiš sa v stredu stretol predsedom koaličnej ČSSD Janom Hamáčkom, lídrom SPD Tomiom Okamurom a šéfom komunistov z KSČM Vojtěchom Filipom. Urobil tak po tom, ako šesť opozičných strán v utorok pre údajný únos Babišovho syna na Krym v súvislosti s kauzou Čapí hnízdo premiéra vyzvalo, aby odstúpil a iniciovalo zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu s cieľom vysloviť vláde nedôveru. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz

Na snímke český premiér Andrej Babiš

Ešte pre stretnutiami s lídrami spomínaných strán sa Babiš zúčastnil na zasadnutí vlády, kde sa po prvý raz od vypuknutia kauzy stretol so svojimi ministrami.
“Pán premiér na vláde v krátkom päťminútovom prejave povedal svoj pohľad na vec. Vysvetlil niektoré okolnosti, ako zazneli a mne to v tejto chvíli stačí,” vyhlásil minister životného prostredia Richard Brabec (ANO), pričom dodal, že Babiš sa najprv chcel stretnúť s predsedom koaličnej ČSSD a ministrom vnútra Hamáčkom.
Po Hamáčkovi, ktorý sa k stretnutiu s premiérom ani jeho obsahu nevyjadril, hovoril Babiš s lídrom SPD Tomiom Okamurom. Ten po stretnutí uviedol, že jeho hnutie je pripravené vystriedať ČSSD v podpore vlády.
“Vytušil som, že by mohol byť priestor na presadenie programu SPD, chceme vystriedať ČSSD,” povedal Okamura, ktorý si s Babišom dohodol na budúci týždeň ďalšiu schôdzku.
Následne sa Babiš stretol so šéfom komunistov Vojtěchom Filipom. Ten po rozhovore s premiérom novinárom povedal, že Babiš sám odstúpiť nemieni, pretože na to nevidí dôvod. Komunisti sa podľa jeho slov o tom, ako sa postavia k hlasovaniu o nedôvere vláde, rozhodnú na budúci týždeň v utorok, na kedy zvolali rokovanie výkonného výboru strany.
Server Seznam Zprávy zverejnil v utorok informáciu, že jeho redaktori našli vo Švajčiarsku Babišovho syna, ktorého sa pre kauzu farmy Čapí hnízdo (Bocianie hniezdo) snaží vypátrať polícia.
V rozhovore s novinármi Andrej Babiš mladší uviedol, že sa proti svojej vôli dostal na Krym, kam ho nechala odviezť jeho ošetrujúca psychiatrička a členka hnutia ANO Dita Protopopovová, aby v prípade nemohol vypovedať.
Povedal tiež, že niektoré dokumenty týkajúce sa stredočeskej farmy Čapí hnízdo údajne skutočne podpísal, nevedel však, aký je ich obsah. Práve rodinnou väzbou obhajoval český premiér svoje kroky v celom spore okolo dotácie pre Čapí hnízdo.
 
Príspevok Babiš sa v súvislosti s Čapím hnízdom stretol s viacerými lídrami strán zobrazený najskôr Hlavné správy.