Praha 27. júna 2017 (HSP/Foto: TASR – Martin Baumann)

Bývalý český minister financií Andrej Babiš tvrdí, že udržanie koruny by izolovalo krajinu pred krízou
Na snímke Andrej Babiš

“Žiadne euro. Nechcem euro. Nechceme tu euro,” vravel Babiš v rozhovore pre agentúru Bloomberg. “Každý vie, že je to bankrot. Ide o našu zvrchovanosť. Chcem českú korunu a nezávislú centrálnu banku. Nechcem ďalšiu záležitosť, s ktorou by sa Brusel zamiešal,” dodal.
Prieskum Eurobarometra z roku 2016 ukázal, že 72 % Čechov chce udržať korunu, ktorá získala voči euru viac ako 20 %, odkedy sa krajina v roku 2004 stala členom EÚ.
Český verejný názor na euro sa od vstupu do bloku výrazne zhoršil. V roku 2009 chcelo euro 61 % ľudí a kríza napomohla v neprospech sympatií k euru.
Česká republika spĺňa tri z piatich podmienok pre vstup do eurozóny od leta minulého roka, no nie je členom európskeho mechanizmu výmenných kurzov a jej vnútroštátne právne predpisy sú nezlučiteľné s európskymi kritériami.

Vyzerá to tak, že Česi sa na korunu pozerajú ako na národný symbol. Aj preto je Babiš zástancom koruny. “Najväčšou pridanou hodnotou Európskej únie je národná identita každej krajiny,” povedal tiež v rozhovore. “Silná Európa vďaka silným štátom – to je logické, nie?”
Odmietol tiež kritiku Európskej komisie vo veci porušenia predpisov proti Čechom, Maďarom a Poliakom za to, že odmietli dodržiavať plán EÚ na prijímanie utečencov. “Musíme bojovať za to, čo tu naši predkovia postavili. Ak v Bruseli bude viac moslimov než Belgičanov, je to ich problém. Nechcem to tu. Nebudú nám hovoriť, kto by tu mal žiť, “dodal.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.