Praha 23. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek

Víťaz českých parlamentných volieb strana ANO Andreja Babiša sa po zverejnení výsledkov stretla s odmietavým postojom viacerých subjektov. Niektorí tvrdia, že nie jasné, či sa Babišovi podarí zostaviť koalíciu.  “Chcel by som, aby vláda pracovala ako tím pre ľudí. Oni stále idú kampaň, už by sa konečne mohli prebudiť,” vyjadril sa v nedeľu Babiš.
Na snímke Andrej Babiš

V rozhovore pre Lidové noviny uviedol že oceňuje odvahu voliča, ktorý mu odovzdal hlas aj napriek údajnej mediálnej kampani vedenej v jeho neprospech. “Výsledok je skvelý. Ľudia nám veria, nenechajú sa ovplyvňovať. Ešte v deň volieb o nás rôzne weby roznášali lži.”
Aktuálne Babiš hľadá spojencov. Začínajú zložité rokovania o podpore. Podľa jeho slov rokujú takmer s každou stranou. “Rokujeme s každým. Až na pána Bartoša z Pirátov mi odpovedali všetci. Nebudem však k tomu ale nič viac hovoriť, nebudem vyjednávať cez médiá, ako ste na to všetci zvyknutí,” dodal Babiš.
Okrem Pirátov však spoluprácu s Babišom odmietajú aj ODS. “Na odkazy cez médiá ja nie som,” opätovne vysvetlil a dodal “chcem to počuť za stolom. Uvidíme, čo budú hovoriť. Je jasné, že niektorí začnú organizovať demonštrácie. Veď ani pán (Miroslav) Kalousek snáď nemôže veriť svojim slovám, keď takto hovorí. Do snemovne preliezol len o fúz, bohužiaľ. Človek, ktorý tu 27 rokov lúpil, teraz bude hovoriť o ohrození demokracie? Čím ja som ohrozením pre demokraciu? Minule nás volilo 927 tisíc ľudí, teraz 1,5 milióna. Bola to slobodná voľba a demokratická voľba. Keby nebolo EET a masívne kampane na čele s bocianím hniezdom, mali by sme cez 40 percent,” domnieva sa potenciálny český premiér.
“Nechápem dôvod spájania sa proti mne. Neurobil som nič nedemokratické. Toto je presne tá rétorika systému, klientelistického systému. Áno, naše hnutie je antisystémové: proti klientelizmu a korupcii, ktoré tu predvádzajú tradičné strany od revolúcie. Je možné, že do snemovne sa dostali aj za tieto strany noví ľudia, takže uvidíme, budeme konať. Prajem si, aby sme vyjednali štandardnú koaličnú vládu,” dodal.
Voči spolupráci s niektorými stranami sa ohradil aj samostný Babiš: “Čo sa týka zriadenia snemovne, budeme rokovať so všetkými. Čo sa týka vlády, nebudeme rokovať s KSČM ani Okamurom. S ODS by som rád rokoval o vláde.”
České voľby boli značne sledované aj v zahraničí. Viacerí zahraniční žurnalisti sa vyjadrovali na adresu Babiša tvrdo, dostával prívlastky ako zločinec či populista. “Keby som bol populista, nikdy by som neurobil EET a ODS by potom mala šesť percent. To, že skončili druhí, majú aj vďaka tomu, že sme zaviedli EET. Ľudia, ktorí sa kvôli tomu naštvali, podľa mňa volili ODS, ktorá chce EET zrušiť. Takže ja určite nie som populista, to je Okamura. Niektoré zahraničné médiá ale informovali vyvážene, to zas áno,” vysvetlil v rozhovore
Babiš sa ohradil sa aj voči nálepkám, že je orientovaný smerom k Moskve. “Nechápem, ako to niekto mohol napísať. Všetky služobné cesty som mal po Európe, nikdy v Rusku. V Európe ma poznajú, pretože som bol aktívny. Žiadna šedá myš, ktorá sa ani nevedela s politikmi dohovoriť a chodila len za úradníkmi,” vysvetlil.
Ako teda dopadnú samotné rokovania o zostavení českej vlády ukážu už nasledujúce dni.