Praha 30. júna 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Petr David Josek)
 
Český premiér Andrej Babiš si predstavuje Európsku úniu ako jasne ohraničenú dedinu Asterixa a Obelixa, kde riadne funguje voľný pohyb tovaru, kapitálu a ľudí. Uvádza to okrem iného v rozhovore pre francúzsky denník Le Figaro, podľa agentúry ČTK na webe idnes.cz

Na snímke český premiér Andrej Babiš

Podľa Babiša sa Európa v roku 2014 vydala nesprávnym smerom, keď si myslela, že prijímanie migrantov vyrieši prostredníctvom systému kvót. V tom čase bolo totiž potrebné zamerať sa na zatvorenie vonkajších hraníc Európskej únie, ale EÚ naďalej hovorila o kvótach.
 

 
“Celú planétu ale prijať nemôžeme! A netvrdia to len krajiny Visegrádu: pridalo sa k nám Rakúsko, Taliansko, Dánsko a Belgicko!” vraví Babiš.
Fungovať by to podľa neho malo tak, že vonkajšie hranice EÚ by chránili pohraničné krajiny Grécko, Taliansko a Španielsko a ostatné krajiny by im pomáhali finančne a posielali by policajné posily. Európska agentúra Frontex, ktorá “dostáva stovky miliónov eur len na sledovanie migrantov”, musí bojovať aj proti prevádzačom. Inšpiráciou by mala byť Austrália, ktorá lode s migrantmi ani vôbec neprijíma na svoje pobrežie, a žiadatelia o azyl by mali byť pretriedení ešte mimo územia EÚ. A dať jasne najavo, že už nie je možné odvolať sa na súd, ak bude žiadosť o azyl odmietnutá.
Vtedy by to mohlo s EÚ vyzerať ako s “dedinou Asterixa a Obelixa”, kde by potom mohol fungovať voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu a osôb.
Babiš navyše podotkol, že Česi sa obávajú multikulturalizmu, keď vidia, aká je situácia vo Francúzsku či v Nemecku. To potom využívajú extrémisti, ako hnutie SPD, čiže “je tu veľká propaganda”. On osobne “nevedie kampaň proti multikulturalizmu”. Ale chce, “aby prichádzajúci rešpektovali náš spôsob života” a “aby sem prichádzali ľudia za prácou s pracovným povolením”.
Práve v čase, kedy Berlín kvôli vnútorným politickým rozporom mení postoj tvrdiac, že zavedie kontroly na nemeckých hraniciach, je Babiš prekvapený z francúzskeho prezidenta Macrona, ktorý sa teraz prikláňa k minulej nemeckej politike otvorenosti.
Babiš si tiež na Macronovi všimol, že chce obchodovať s Ruskom, preto ani český prezident podľa všetkého nerobí nič zlé, ak chce to isté. Babiš sa vyjadril, že “chce aj obchod, aj sankcie”.
 
Príspevok Babiš: EÚ by mala vyzerať ako dedina Asterixa a Obelixa zobrazený najskôr Hlavné správy.