Praha 4. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Keby dokázal český premiér Andrej Babiš presadiť to, čo chce, mohla by vojakov do zahraničia začať vysielať vláda bez súhlasu parlamentu, píše spravodajský web ČT24

Na snímke český premiér Andrej Babiš

Podpora poslancov je zatiaľ nutná, aby mohli vojaci vyjsť za hranice Českej republiky, konštatoval Babiš v piatok po návšteve elitnej 601. skupiny špeciálnych síl v Prostějove.

Na jeho myšlienku však zatiaľ prišli odmietavé reakcie, a to aj od Babišových politických spojencov – šéfov ČSSD Jana Hamáčka a KSČM Vojtěcha Filipa, poznamenáva ČT24.

“Pokiaľ by sa niečo stalo a bola potreba rýchlej akcie či rýchleho rozhodnutia, tak je to dosť zložité. A môže ísť pokojne o záležitosť hodinovú,” odôvodnil premiér svoj návrh na možnosť vyslať vojakov bez súhlasu zákonodarcov.

Okrem rýchlych akcií by sa podľa neho mohol parlament vynechať aj v prípade operácií, ktoré by mali zostať utajené.

Rozhodovala by potom vláda, prípadne bezpečnostná rada štátu, ktorej členmi sú ministri, ale nie všetci – len 9 z 15 členov vlády. “Budeme o tom diskutovať a je potreba navrhnúť zmenu legislatívy,” dodal podľa Českej televízie Babiš.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj