Baku 21. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

 

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev vymenoval dnes svoju manželku Mehriban za prvú viceprezidentku tejto postsovietskej republiky. Ide o novú funkciu, ktorá bola vytvorená po ústavnom referende z vlaňajšieho septembra

Alijevová v minulosti pôsobila ako poslankyňa azerbajdžanského parlamentu a angažovala sa aj v charitatívnych aktivitách.

Prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev

Viceprezident sa ujíma vedenia krajiny vtedy, ak hlava štátu nie je schopná vykonávať svoje povinnosti, uvádza sa v azerbajdžanskej ústave. Dokument však presne nedefinuje právomoci prvého viceprezidenta – predpokladá sa však, že budú zahŕňať dohľad nad vládnym kabinetom.

Kritici vnímajú zmienené referendum, ktorým sa tiež predĺžilo prezidentské funkčné obdobie z piatich na sedem rokov, ako nástroj upevnenia prezidentovej moci. Alijev v roku 2003 prevzal moc po svojom otcovi, ktorý stál na čele Azerbajdžanu, bohatého na nerastné suroviny, najskôr ako vysoký komunistický činiteľ a potom ako prezident samostatného štátu.

Alijev sa usiluje o upevnenie vzťahov Azerbajdžanu so Západom, čím zaisťuje energetické a bezpečnostné záujmy svojej krajiny a vyvažuje vplyv Ruska v kaspickom regióne. Jeho vláda však čelí kritike Západu ohľadom porušovania ľudských práv a potláčania disentu.

 

Príspevok Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev vymenoval za prvú viceprezidentku svoju manželku zobrazený najskôr Hlavné správy.